لو أنت طالب في هندسة أو حاسبات ومعلومات أو تجارة وبتدور على لابتوب يعيش معاك 4 أو 5 سنين دراسة، فالسؤال الحقيقي مش “أنهي ماركة أحسن”، لكن: هل الجهاز ده هيستحمل البرامج اللي هتشتغل عليها في سنة تالتة ورابعة، مش بس في سنة أولى؟ الدليل ده مبني على متطلبات البرامج الرسمية (Android Studio وDocker وCisco وEVE-NG) وعلى صفحات المواصفات الرسمية للموديلات الموجودة فعلاً في السوق المصري، مع أسعار حية من مؤشر أسعار الهاردوير بتتحدث كل أسبوع.
الخلاصة السريعة
- أقل ميزانية معقولة لطالب حاسبات: HP 250 G10 بـ i3-1315U و16GB و512GB، لأنه جاي بـ 16GB في سلوتين بدل 8GB ملحومة، وده أهم من البروسيسور في الفئة دي. سعره الحالي يبدأ من 29,222 ج.م (Compumarts، 15 أكتوبر 2026).
- الاختيار المتوازن لأغلب الطلبة: Lenovo IdeaPad Slim 3 (15IRH10 أو 15IPH11) بـ 16GB، معالج من فئة H بأنوية كتير وشاشة 15.3 بوصة WUXGA. عيبه إن جزء من الرامات ملحوم والحد الأقصى الرسمي 24GB.
- لطالب الشبكات والسيكيوريتي (EVE-NG / GNS3 / VMs كتير): ThinkPad E14 Gen 7 أو Dell Latitude 3450، لأن الاتنين فيهم سلوتين SO-DIMM ويوصلوا رسمياً لـ 64GB. اشتريه بالرامات الأساسية وزوّد بعدين.
- لطالب هندسة بيستخدم برامج 3D أو محاكاة تقيلة: لابتوب جيمنج اقتصادي زي Lenovo LOQ 15IRX9 أحسن من لابتوب “ألترابوك” غالي، لأن معاه كارت NVIDIA وسلوتين رامات. التفاصيل في https://connect4techs.com/best-gaming-laptop-egypt-2026/.
- لو هتشتغل macOS/iOS أو عايز بطارية يوم كامل: MacBook Air 13 بمعالج M5 (16GB/512GB في النسخة الأساسية). ممتاز للبرمجة العامة، لكنه مش مناسب لـ EVE-NG ولا لبرامج هندسة ويندوز فقط.
- تجنب: أي لابتوب بـ 8GB ملحومة (LPDDR5) من غير سلوت، زي IdeaPad Slim 3 15IRU8 بـ i3 و8GB، حتى لو رخيص. ده جهاز هيبقى بطيء قبل ما تخلص سنة تانية.
إيه اللي فعلاً بيفرق في لابتوب البرمجة؟
الترتيب ده مقصود: الرامات أولاً، بعدها التخزين، بعدها قابلية الترقية، بعدها البروسيسور، وفي الآخر كارت الشاشة. ده عكس اللي بيقوله أغلب البياعين اللي بيبدأوا بـ “Core i7”.
1. الرامات: 16GB هي الحد الأدنى الحقيقي في 2026
محرر كود زي VS Code مع متصفح فيه 20 تاب وسيرفر Node أو Python محلي ممكن ياكلوا 8GB لوحدهم. ولما تضيف Docker أو Emulator أو Virtual Machine الموضوع بيتضاعف. صفحة متطلبات Android Studio الرسمية على Windows بتذكر 8GB لبرنامج Studio لوحده و16GB لما تشغل معاه الـ Emulator، والنسخة الأحدث من الصفحة بتوصي بـ 32GB للمشاريع الكبيرة وتشغيل أكتر من Emulator في نفس الوقت.
النقطة الأهم من الرقم نفسه: هل الرامات ملحومة (soldered) ولا في سلوت تقدر تزود فيه؟ لابتوب بـ 8GB وسلوت فاضي أحسن على المدى الطويل من لابتوب بـ 16GB ملحومة بالكامل لو انت طالب شبكات هتحتاج 32GB بعد سنتين.
2. Docker والـ Virtual Machines: محتاج Virtualization شغال
Docker Desktop على ويندوز شغال فوق WSL 2، ومحتاج إن الـ Hardware Virtualization (Intel VT-x أو AMD-V) يكون مفعّل من الـ BIOS. أغلب اللابتوبات الحديثة بتدعمه، لكن أحياناً بيكون مقفول من المصنع، فأول حاجة تعملها بعد الشراء إنك تتأكد منه في Task Manager تحت تبويب Performance ثم CPU (هتلاقي سطر Virtualization: Enabled). نفس الكلام لـ VirtualBox وVMware وAndroid Emulator.
كل VM بتشغلها بتاخد من الرامات حجز ثابت: Ubuntu Server بسيط ممكن يكفيه 2GB، لكن Windows Server أو Kali مع واجهة رسومية محتاجين 4GB على الأقل عشان يبقوا مريحين. لو هتشتغل على مشروع تخرج فيه Kubernetes محلي (minikube أو kind) مع قاعدة بيانات وخدمات كتير، 16GB هتبقى على الحافة و32GB هي الراحة.
3. معامل الشبكات: GNS3 وEVE-NG هما أكبر مستهلك رامات
ده الجزء اللي أغلب أدلة الشراء بتتجاهله. طالب CCNA بيبدأ بصور خفيفة زي IOL أو IOSv وده مش تقيل. لكن أول ما تدخل في أجهزة حديثة الموضوع بيتغير تماماً: وثائق Cisco Modeling Labs الرسمية بتقول إن سويتش Catalyst 9000v الافتراضي بنسخة UADP محتاج 4 vCPU و18GB رامات للـ node الواحدة، والنسخة Q200 محتاجة 12GB. يعني سويتش واحد افتراضي من الجيل الحديث ممكن ياكل رامات لابتوب كامل. نفس الفكرة مع الفايروولات الافتراضية (FortiGate وPalo Alto وغيرهم) اللي كل واحد فيهم بياخد عدة جيجا.
النقطة التانية: EVE-NG بيعتمد على Nested Virtualization على معالجات x86 (Intel أو AMD). صفحة متطلبات EVE-NG الرسمية بتقول بوضوح إن معالجات Apple M1/M2 غير مدعومة بسبب مشاكل الـ Nested Virtualization، ومستخدمين جربوا تشغيله على Mac بمعالج M عن طريق UTM وقالوا إن الراوترات الافتراضية جوه EVE-NG مش بتشتغل. لو انت ماشي في مسار CCNA أو مسار الأمن السيبراني، يبقى ويندوز أو لينكس على معالج x86 مع إمكانية الوصول لـ 32GB أو أكتر هو الاختيار الصح.
4. التخزين: 512GB NVMe كحد أدنى
Android SDK مع صور الـ Emulator، وصور Docker، وملفات الـ VMs (كل واحدة 20 إلى 60GB)، وصور EVE-NG، هتملا 256GB في ترم واحد. خلي 512GB هي الحد الأدنى، واتأكد إن في سلوت M.2 تاني لو هتحتاج تزود، أو على الأقل إن السلوت الوحيد بيقبل SSD مقاس 2280 العادي.
5. البروسيسور: الأنوية والفئة أهم من رقم i5/i7
معالجات الـ U (زي i3-1315U وi5-1335U وCore Ultra 5 225U) معمولة للبطارية والحرارة الأقل، وكويسة للبرمجة العادية والأوفيس. معالجات الـ H (زي i5-13420H وi7-13620H) فيها أنوية أكتر وبتفرق في الـ Compile الكبير وتشغيل VMs كتير مع بعض. الفرق بين i5-13420H وi7-13620H في نفس اللابتوب (IdeaPad Slim 3 15IRH10) فرق بسيط في الأنوية والتردد، وفي السوق المصري حالياً فرق السعر بينهم صغير جداً حسب بيانات المؤشر، فلو لقيت الاتنين، الـ i7 غالباً يستاهل الفرق.
6. البطارية والحرارة والوزن
لو الجامعة بعيدة وهتقعد في مدرجات من غير فيش، البطارية بتبقى عامل حاسم. معالجات الـ U وApple M5 هم الأحسن هنا. Apple بتعلن عن عمر بطارية لحد 18 ساعة لـ MacBook Air M5 (رقم الشركة وليس قياس مستقل). لابتوبات الجيمنج على الناحية التانية تقيلة وشاحنها كبير وبطاريتها قصيرة تحت الحمل، ودي ضريبة الكارت القوي.
7. كارت الشاشة: محتاجه بس لو تخصصك محتاجه
طالب حاسبات بيكتب كود ويب أو Java أو C++ مش محتاج كارت منفصل. محتاجه لو هتشتغل على Deep Learning محلياً بـ CUDA، أو لو انت طالب هندسة (مدني/ميكانيكا/عمارة) وهتستخدم برامج 3D ومحاكاة، أو لو هتلعب. في الحالات دي لابتوب جيمنج اقتصادي بكارت NVIDIA بيبقى منطقي أكتر من ألترابوك غالي.
حسب الكلية: إيه اللي محتاجه بالظبط؟
| الكلية / الاستخدام | الرامات | البروسيسور | كارت شاشة | ملاحظة مهمة |
|---|---|---|---|---|
| حاسبات (Web / Java / Python) | 16GB | U أو H | مش ضروري | ابحث عن سلوت رامات فاضي |
| حاسبات (Android / Flutter) | 16GB، والأفضل 32GB | H | مش ضروري | الـ Emulator محتاج Virtualization مفعل |
| شبكات / سيكيوريتي (EVE-NG, GNS3, VMs) | 32GB أو قابل للترقية لـ 64GB | H أو U بأنوية كتير | مش ضروري | x86 فقط، EVE-NG مش مدعوم على Apple M |
| AI / Machine Learning محلي | 32GB | H | NVIDIA بـ 8GB VRAM أو أكتر | التدريب الجاد غالباً هيبقى على Colab أو سيرفر |
| هندسة (AutoCAD / Revit / SolidWorks / ANSYS) | 16 إلى 32GB | H أو HX | NVIDIA مفضل | أغلب البرامج دي ويندوز فقط |
| تجارة (Excel / SPSS / Power BI) | 16GB | U كفاية | مش ضروري | Power BI Desktop ويندوز فقط |
MacBook Air M5 ولا لابتوب ويندوز؟
MacBook Air بمعالج M5 نزل في مارس 2026، والنسخة الأساسية 13.6 بوصة بقت 16GB رامات و512GB تخزين، بمعالج 10 أنوية، وWi-Fi 7. التصميم بدون مراوح، فمفيش صوت نهائياً. للبرمجة العامة (Web، Python، Swift، Flutter، تطوير iOS) هو من أحسن الأجهزة اللي ممكن تشتغل عليها، وده الطريق الوحيد لو هتطور تطبيقات iPhone بـ Xcode.
لكن في حدود لازم تعرفها قبل ما تدفع فيه تقريباً ضعف تمن IdeaPad Slim 3 (حسب الأسعار الحالية في المؤشر):
- الرامات والتخزين ملحومين بالكامل. اللي هتشتريه هو اللي هتعيش بيه 5 سنين، فـ 16GB هي البداية مش الحد الأقصى المريح.
- المعالج ARM. Docker شغال كويس مع صور arm64، لكن صور amd64 بتشتغل بالمحاكاة وأبطأ. وVMs ويندوز لازم تبقى Windows on ARM.
- EVE-NG غير مدعوم رسمياً على Apple Silicon، وده يخرجه من الحسبة لطالب الشبكات اللي معامله معتمدة على EVE-NG.
- برامج هندسية كتير زي SolidWorks وRevit مفيش منها نسخة macOS، وPower BI Desktop ويندوز فقط.
- ضمان Apple للماك محدود بسنة، وقابل للخدمة دولياً للأجهزة المحمولة، لكن الخدمة بتتحدد بالمتاح في البلد اللي انت فيها. اسأل البائع: هل الجهاز من موزع معتمد في مصر ولا مستورد؟ (التفاصيل في https://connect4techs.com/laptop-buying-guide-egypt-warranty/).
الخلاصة: لو تخصصك برمجة عامة أو iOS، MacBook Air M5 اختيار ممتاز يعيش. لو انت شبكات أو هندسة أو بتعتمد على VMs x86، ويندوز أوفر وأنسب.
الموديلات المتاحة في مصر: مقارنة المواصفات
الجدول ده للموديلات الموجودة فعلاً في المحلات المصرية الكبيرة حسب آخر تحديث للمؤشر. خانة “الترقية” هي أهم خانة في الجدول للطالب، وبياناتها من صفحات PSREF الرسمية من Lenovo ومواقع ذواكر Kingston وMr Memory والمواصفات المعلنة. اتأكد دايماً من رقم الموديل الكامل لأن نفس الاسم ممكن يكون له أكتر من توزيعة رامات.
| الموديل | البروسيسور | الرامات (كما يباع) | الترقية | الشاشة |
|---|---|---|---|---|
| HP 250 G10 | i3-1315U | 16GB DDR4 | سلوتين SO-DIMM في نسخ i3/i5/i7، حتى 32GB حسب HP وKingston | 15.6 FHD IPS |
| Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 | i5-13420H أو i7-13620H | 16GB DDR5 | حسب الكود: إما 8GB ملحومة + سلوت (حد أقصى 24GB) أو سلوت واحد (حد أقصى 16GB) | 15.3 WUXGA IPS |
| Lenovo IdeaPad Slim 3 15IPH11 | Core Ultra 5 322 | 16GB DDR5 | 8GB ملحومة + سلوت، الحد الأقصى الرسمي 24GB | 15.3 WUXGA IPS |
| Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (Intel) | Core Ultra 5 225U | 8GB | سلوتين DDR5 SO-DIMM، حتى 64GB في نسخ Raptor/Arrow Lake | 14 WUXGA |
| Dell Latitude 3450 | i5-1335U | 8GB DDR5 | سلوتين SO-DIMM، حتى 64GB | 14 FHD |
| ASUS Vivobook 15 X1504VA | Core 7 150U أو i3-1315U | 8GB | جزء ملحوم + سلوت واحد (الحد الأقصى بيختلف حسب الكود) | 15.6 FHD |
| ASUS Vivobook S14 S3407AA | Core Ultra 5 325 | 16GB ملحومة | غير قابلة للترقية | 14 WUXGA OLED |
| Apple MacBook Air 13 M5 | Apple M5 10-core | 16GB unified | غير قابلة للترقية | 13.6 Liquid Retina |
| Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRU8 | i3-1315U | 8GB LPDDR5 | ملحومة بالكامل، غير قابلة للترقية | 15.6 FHD |
HP 250 G10: أرخص بداية صحيحة
ده لابتوب “بزنس اقتصادي” مش جذاب في الشكل، لكنه بيعمل الحاجة الأهم صح: النسخة المتاحة في مصر جاية بـ 16GB و512GB، وفي سلوتين رامات. معالج i3-1315U فيه 6 أنوية (2 أداء + 4 كفاءة) وده كفاية لسنة أولى وتانية في البرمجة وللأوفيس. بيجي غالباً بـ FreeDOS، فحط حساب لرخصة ويندوز أو نزل Linux (وده نفسه تمرين مفيد لطالب حاسبات).
- المميزات: 16GB من الأول، سلوتين، سعر منخفض.
- العيوب: رامات DDR4، معالج U ضعيف نسبياً للـ VMs التقيلة، شاشة عادية، مفيش ويندوز.
Lenovo IdeaPad Slim 3 (15IRH10 و15IPH11): الاختيار المتوازن
العيلة دي هي أكتر حاجة بتتباع للطلبة في مصر، وده مفهوم: معالج H بأنوية كتير، 16GB DDR5، شاشة 15.3 بوصة بنسبة 16:10 (WUXGA) أريح في الكود من 16:9، ووزن معقول. الإصدار 15IPH11 بمعالج Core Ultra 5 322 هو الأحدث والأرخص حالياً في المؤشر، بينما 15IRH10 بمعالجات i5-13420H وi7-13620H أقدم لكن فيه أنوية أداء أكتر.
العيب اللي لازم تعرفه: حسب PSREF الرسمي، في توزيعتين للرامات في 15IRH10، وواحدة منهم 8GB ملحومة + سلوت بحد أقصى 24GB. في 15IPH11 نفس الفكرة (8GB ملحومة + سلوت، حد أقصى 24GB). يعني ده لابتوب ممتاز لطالب حاسبات عام، لكن طالب شبكات هيحتاج يعمل لاب فيه Catalyst 9000v هيصطدم بالسقف ده.
- المميزات: أداء معالج قوي للسعر، شاشة 16:10، DDR5.
- العيوب: حد أقصى 24GB، جزء من الرامات ملحوم، مفيش كارت منفصل.
ThinkPad E14 Gen 7 وDell Latitude 3450: لطالب الشبكات والسيكيوريتي
الجهازين دول بيتباعوا بـ 8GB بس، وده بيخلي ناس كتير تستبعدهم. لكن دي بالظبط النقطة: الاتنين فيهم سلوتين DDR5 SO-DIMM، وPSREF الخاص بـ ThinkPad E14 Gen 7 بيقول إن نسخ Raptor Lake وArrow Lake (ومنها Core Ultra 5 225U) بتدعم حتى 64GB، ونفس الحد الأقصى مذكور لـ Latitude 3450. يعني تقدر تشتريه وتضيف 16GB دلوقتي (24GB إجمالي)، ولما تحتاج تبدل الاتنين بـ 2x32GB.
خلي بالك: ThinkPad E14 Gen 7 بمعالجات Lunar Lake (سلسلة V) رامته ملحومة بالكامل ومفيش سلوتات، فاتأكد إن الموديل اللي قدامك فعلاً بمعالج 225U أو مشابه. وDell Latitude 3450 المتاح في مصر بيجي بـ Ubuntu، وده مناسب جداً لطالب حاسبات.
- المميزات: أعلى قابلية ترقية في الفئة، كيبورد ThinkPad ممتاز، بناء بزنس.
- العيوب: 8GB من المصنع (لازم تزود فوراً)، معالجات U مش الأسرع.
ASUS Vivobook S14 OLED: الشاشة الأحلى، والرامات الأقفل
شاشة OLED 14 بوصة WUXGA ومعالج Core Ultra 5 325 حديث ووزن خفيف. اختيار جميل لطالب تجارة أو حاسبات مش هيشغل VMs كتير ويهمه الشاشة والبطارية. لكن الرامات 16GB on board، يعني مفيش ترقية نهائياً. وفي المؤشر، الفرق بين أرخص وأغلى محل على نفس الموديل كبير (أكتر من 20%)، فقارن قبل ما تشتري.
ASUS Vivobook 15 X1504VA وIdeaPad Slim 3 15IRU8: احذر النسخ بـ 8GB
Vivobook 15 X1504VA فيه جزء ملحوم وسلوت واحد، فممكن تزوده، لكن النسخ المتاحة بـ 8GB بس. أما IdeaPad Slim 3 15IRU8 بـ i3-1315U و8GB LPDDR5 و256GB فالرامات فيه ملحومة بالكامل. حتى لو سعره مغري، 8GB مقفولة مع 256GB في 2026 معناها جهاز هيبقى عبء عليك من سنة تانية. في المؤشر حالياً HP 250 G10 بـ 16GB و512GB في نفس النطاق السعري تقريباً لأغلب المحلات.
لو محتاج كارت شاشة: لابتوب جيمنج اقتصادي
طالب هندسة أو AI هيستفيد أكتر من Lenovo LOQ 15IRX9 بمعالج i5-13450HX وRTX 3050، أو بـ i7-13645HX وRTX 4050. PSREF الرسمي بيقول إن LOQ 15IRX9 فيه سلوتين DDR5 SO-DIMM بحد أقصى 32GB، وده أفضل من أغلب الألترابوكس. العيب: وزن أتقل، شاحن كبير، بطارية أقصر. التفاصيل الكاملة في https://connect4techs.com/best-gaming-laptop-egypt-2026/.
أسعار لابتوبات الطلبة في مصر الآن
الأسعار دي بتتحدث أسبوعياً من محلات مصرية (Sigma وCompumarts وB.TECH و2B وغيرها). الجدول بيعرض أقل سعر متاح لكل موديل، وتقدر تشوف كل العروض في صفحة المؤشر.
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| HP 250 G10 i3-1315U 16GB 512GBIntel Core i3-1315U · Intel UHD Graphics | 29,222 ج.م Compumarts | أول رصد |
2 محلات
|
| Lenovo IdeaPad Slim 3 15IPH11 Core Ultra 5 322 16GB 512GBIntel Core Ultra 5 322 · Intel Graphics (integrated) | 40,499 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
3 محلات
|
| Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 i5-13420H 16GB 512GBIntel Core i5-13420H · Intel UHD Graphics | 42,499 ج.م 2B | أول رصد |
2 محلات
|
| Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 i7-13620H 16GB 512GBIntel Core i7-13620H · Intel UHD Graphics | 43,499 ج.م 2B | أول رصد |
4 محلات
|
| Dell Latitude 3450 i5-1335U 8GB 512GBIntel Core i5-1335U · Intel Iris Xe | 37,199 ج.م 2B | أول رصد |
1 محل
|
| Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 Core Ultra 5 225U 8GB 512GBIntel Core Ultra 5 225U · Intel Graphics | 49,999 ج.م 2B | أول رصد |
1 محل
|
| ASUS Vivobook 15 X1504VA-BQ857W Core 7 150U 8GB 512GBIntel Core 7 150U · Intel Graphics | 34,999 ج.م B.TECH | أول رصد |
3 محلات
|
| ASUS Vivobook S14 S3407AA-SF155W Core Ultra 5 325 16GB 512GB OLEDIntel Core Ultra 5 325 · Intel Graphics | 53,560 ج.م Compumarts | أول رصد |
3 محلات
|
| Apple MacBook Air 13" M5 16GB 512GBApple M5 10-core · 8-core GPU (as listed) | 87,299 ج.م 2B | أول رصد |
2 محلات |
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
ولو هتحتاج كارت شاشة: Lenovo LOQ 15IRX9 بـ i5 وRTX 3050 حالياً بيبدأ من 52,555 ج.م (Compumarts، 15 أكتوبر 2026).
خطة ترقية ذكية: اشتري النهارده وكبّر بعدين
الميزة الحقيقية في لابتوب بسلوتين إنك مش لازم تدفع كل حاجة دلوقتي. السيناريو المنطقي لطالب حاسبات أو شبكات:
- سنة أولى: اشتري الجهاز بالرامات الأساسية (8 أو 16GB). ركز فلوسك على المعالج والشاشة والضمان.
- قبل سنة تالتة (VMs وDocker ومعامل): زود الرامات لـ 32GB. لو الجهاز جاي بـ 8GB في سلوت، ضيف موديول بنفس السرعة والحجم الأول عشان Dual Channel، أو بدّل الاتنين.
- لو المساحة خلصت: ضيف SSD تاني لو في سلوت M.2 فاضي، أو بدّل الأساسي بـ 1TB واعمل Clone.
قبل ما تفتح الجهاز في فترة الضمان اسأل المحل: بعض المحلات بتلغي ضمانها لو الاستيكر اتشال، والوكيل غالباً بيسمح بترقية الرامات والـ SSD. ولو مش متأكد من نوع الرامات، شغل CPU-Z وشوف تبويب Memory وSPD. لمعرفة الفرق بين DDR4 وDDR5 وسرعاتها ارجع لـ قاموس المصطلحات.
أخطاء شائعة بيقع فيها الطلبة
- الشراء على اسم المعالج بس: i7 بـ 8GB ملحومة أسوأ لطالب برمجة من i5 بـ 16GB وسلوت فاضي.
- تجاهل كلمة “on board” أو LPDDR: لو المواصفات فيها LPDDR4X أو LPDDR5 أو “on board” يبقى غالباً مفيش ترقية.
- شراء MacBook لطالب شبكات: EVE-NG مش مدعوم على Apple Silicon، وده هيعطلك في المعامل.
- نسيان رخصة ويندوز: الأجهزة اللي جاية FreeDOS أو Ubuntu أرخص، لكن لو محتاج ويندوز لبرامج الكلية حط تمنه في الحسبة.
- شراء لابتوب جيمنج تقيل لطالب بيتنقل كتير: وزن فوق 2 كيلو مع شاحن كبير ممكن يخليك تسيبه في البيت.
- عدم مقارنة المحلات: في بيانات المؤشر، نفس الموديل ممكن يفرق سعره بين محل والتاني بنسبة كبيرة. شوف المؤشر قبل ما تنزل.
أسئلة شائعة
هل 8GB رامات تكفي طالب حاسبات في 2026؟
تكفي لكتابة كود بسيط في سنة أولى، لكنها مش هتكفي أول ما تشغل Docker أو Android Emulator أو VM. لو الجهاز بـ 8GB وفيه سلوت فاضي ماشي، تزود بعدين. لو 8GB ملحومة بالكامل ابعد عنه.
أنهي أحسن لطالب CCNA: لابتوب ولا ديسكتوب؟
للمعامل التقيلة (EVE-NG بأجهزة حديثة) الديسكتوب أرخص بكتير لكل جيجا رامات. لكن لو محتاج تتنقل، اختار لابتوب بسلوتين يوصل 64GB زي ThinkPad E14 Gen 7 أو Latitude 3450، واستخدم IOL وصور خفيفة على قد ما تقدر.
هل ينفع أبرمج Android على MacBook Air M5؟
أيوه، Android Studio بيشتغل native على Apple Silicon والـ Emulator بيستخدم صور ARM. المهم إن 16GB هي الحد الأدنى المريح ومش هتقدر تزودها بعدين.
i5-13420H ولا Core Ultra 5 322 في IdeaPad Slim 3؟
الاتنين كويسين للطالب. Core Ultra 5 322 أحدث وفيه NPU وأكفأ في البطارية، والـ 13420H فيه أنوية أداء أكتر. الفرق العملي صغير، فاختار حسب السعر وتوزيعة الرامات في الكود اللي قدامك.
محتاج كارت شاشة عشان أتعلم Machine Learning؟
للتعلم والكورسات لأ، Google Colab وKaggle بيدوك GPU مجاني بحدود. محتاج كارت NVIDIA محلي لو هتشتغل على مشروع تخرج فيه تدريب متكرر، وساعتها اختار 8GB VRAM أو أكتر.
أشتري من الوكيل ولا من محل بضمان المحل؟
لطالب هيستخدم الجهاز 4 أو 5 سنين، ضمان الوكيل أأمن لأن قطع الغيار والشاشة والبطارية متوفرة رسمياً. الفروق كلها مشروحة في https://connect4techs.com/laptop-buying-guide-egypt-warranty/.
للمزيد من أدلة الشراء قسم الهاردوير، ولأدوات مجانية بتساعدك في الشغل صفحة الأدوات.
المصادر
- Android Studio: متطلبات النظام الرسمية
- Docker Desktop: متطلبات التثبيت على Windows
- Cisco Modeling Labs: Catalyst 9000v (متطلبات vCPU والرامات)
- EVE-NG: صفحة متطلبات النظام
- Apple Developer Forums: EVE-NG على معالجات M1/M2
- Lenovo PSREF: IdeaPad Slim 3 15IRH10
- Lenovo PSREF: IdeaPad Slim 3 15IPH11
- Lenovo PSREF: ThinkPad E14 Gen 7 Intel
- Lenovo PSREF: LOQ 15IRX9
- Kingston: ذاكرة HP 250 G10
- Kingston: ذاكرة Dell Latitude 3450 DDR5
- Mr Memory: ASUS Vivobook 15 X1504VA
- Liliputing: MacBook Air M5 (المواصفات)
- Engadget: سعر وإطلاق MacBook Air M5



