الخلاصة السريعة
- مكتب صغير، مافيش كاميرات IP ولا Access Points بـ PoE ولا شبكة ضيوف: سويتش Unmanaged جيجابت زي TP-Link TL-SG1016D أو D-Link DGS-1024C. رخيص وبيشتغل من غير أي إعداد.
- كاميرات وأكتر من Access Point وشبكة ضيوف منفصلة، والميزانية محدودة: TP-Link Omada TL-SG2210P (8 منافذ PoE+) أو TL-SG2428P (24 منفذ PoE+ بميزانية 250W). أرخص طريق لـ VLAN و PoE وإدارة مركزية.
- عايز إدارة سحابية بسيطة من غير Controller وبجودة وضمان قويين: HPE Aruba Instant On 1930، والموديل 8G PoE فيه ميزانية 124W.
- عندك فريق IT بيشتغل CLI أو شركة على معايير Cisco: Cisco Catalyst 1200 أو 1300، ودول الخلفاء الرسميين لـ CBS250 و CBS350 وعليهم Limited Lifetime Warranty. CBS220 (ضمان 3 سنين) لسه متوفر في السوق كسويتش Smart من غير PoE.
- محتاج Uplink بـ 10G بسعر قليل وعندك خبرة: MikroTik CRS326-24G-2S+ أو CSS610-8G-2S+. أداء كبير مقابل السعر، بس الإدارة محتاجة حد فاهم.
الأسعار المحدثة أسبوعياً في متتبع الأسعار.
Unmanaged و Smart و Managed: الفرق الحقيقي
Unmanaged
بيعمل switching على مستوى Layer 2 وبس: مافيش IP ولا واجهة إدارة ولا VLAN. كويس لمكتب فيه 10 أجهزة كلهم على نفس الشبكة، أو لتوسيع منافذ في أوضة واحدة. المشكلة إنه مش بيشوف حاجة: لو حد وصل كابل بين منفذين في نفس السويتش (Loop)، الشبكة كلها ممكن تقع في Broadcast Storm ومش هتعرف السبب. بعض الموديلات فيها Loop Prevention بسيط، بس ده مش STP حقيقي.
Smart أو Web-Managed
هنا بتبدأ الإمكانيات اللي بتفرق: 802.1Q VLAN و STP/RSTP و LACP و QoS و IGMP Snooping ومراقبة المنافذ و ACLs بسيطة. Omada TL-SG2210P/2428P و Aruba Instant On 1930 و Cisco CBS220 و Catalyst 1200 كلهم في الفئة دي أو فوقها شوية. أغلبهم بيوصفوا نفسهم “L2+”، يعني فيهم Static Routing محدود: صفحة Omada الرسمية بتقول 32 static route و 16 IP interface للموديلين.
Managed
CLI كامل، و SNMPv3، و ACLs متقدمة، وغالباً Layer 3 حقيقي. Cisco Catalyst 1300 بيدعم RIPv2 و policy-based routing وحتى 990 route، و OSPF في موديلات C1300X بس، و Stacking لحد 8 سويتشات بإدارة IP واحد، حسب Datasheet سيسكو. MikroTik CRS326 بـ RouterOS v7 بيدعم L3 Hardware Offloading على شريحة 98DX3236، بس من غير NAT ولا Fasttrack offload.
VLAN: ليه الشركة الصغيرة محتاجاها
أكتر غلط بنشوفه في مكاتب ومحلات مصر: الكاميرات وجهاز الـ POS وأجهزة الموظفين والواي فاي بتاع الزباين كلهم على شبكة واحدة 192.168.1.0/24. أي جهاز ضيف عليه malware بيشوف الـ NVR وجهاز الكاشير. الحل VLANs:
- VLAN 10 للموظفين، و VLAN 20 للكاميرات، و VLAN 30 للضيوف، و VLAN 40 للـ POS.
- منافذ الأجهزة Access (untagged) على الـ VLAN بتاعتها، والمنفذ اللي رايح للراوتر أو الفايروول أو Access Point بيذيع أكتر من SSID Trunk (tagged).
- الـ Routing بين الـ VLANs يكون على الفايروول أو الراوتر (Router-on-a-Stick)، عشان تطبق سياسات: الضيوف يوصلوا للإنترنت بس، والكاميرات ماتطلعش على النت غير لسيرفر التطبيق.
نقطة مهمة: لو عملت Inter-VLAN Routing على السويتش نفسه لأن عنده Static Routing، الترافيك بين الـ VLANs مش هيعدي على الفايروول، ومش هتقدر تتحكم فيه غير بـ ACLs على السويتش. في شركة صغيرة الأفضل تخلي الفايروول هو الـ gateway لكل VLAN، إلا لو ترافيك داخلي كتير بين VLANs (زي سيرفر ملفات كبير) بيضغط على الفايروول. لو المفاهيم دي جديدة عليك، ابدأ بـ مسار CCNA.
ولو هتختار الفايروول اللي هيبقى الـ gateway، شوف https://connect4techs.com/small-business-firewall-fortigate-sophos-mikrotik/.
ميزانية PoE: الحسبة اللي بتبوّظ مشاريع كتير
المعايير
- 802.3af (PoE): حتى 15.4W من السويتش، يوصل منها للجهاز حوالي 12.95W.
- 802.3at (PoE+): حتى 30W من السويتش، و 25.5W للجهاز.
- 802.3bt (PoE++): 60W أو 90W، للأجهزة الكبيرة زي بعض Access Points الـ Wi-Fi 7 وكاميرات PTZ.
الميزانية مشتركة
رقم “8 منافذ PoE+” مش معناه 8 × 30W. TL-SG2210P ميزانيته الكلية حوالي 58W حسب صفحة Omada الرسمية الحالية، والرقم بيختلف شوية بين نسخ الهاردوير وبعض البائعين بيكتبوا رقم تاني. Aruba Instant On 1930 8G Class4 فيه 124W: كل المنافذ تقدر تاخد Class 4 (30W)، بس مش كلهم في نفس الوقت. وTL-SG2428P فيه 250W على 24 منفذ.
مثال عملي
- 6 كاميرات IP كل واحدة حوالي 5–7W: يعني حوالي 40W.
- 2 Access Point من نوع EAP653، كل واحد لحد 15.5W ومحتاج 802.3at: يعني حوالي 31W.
- المجموع حوالي 71W. ده أكتر من ميزانية TL-SG2210P، فهتحتاج سويتش بميزانية أكبر زي Aruba 1930 بـ 124W، أو تقسم الأجهزة على سويتشين.
القاعدة: اجمع أقصى استهلاك من الـ datasheet لكل جهاز مش المتوسط، وسيب 20–30% هامش. الكاميرات اللي فيها IR Night Vision استهلاكها بيزيد بالليل. وافتكر إن الـ PoE الحقيقي (af/at) غير الـ Passive PoE (24V مثلاً) اللي بتستخدمه بعض أجهزة MikroTik و Ubiquiti القديمة. لو خلطت بينهم ممكن تحرق جهاز أو ببساطة مايشتغلش.
المنظومات بالتفصيل
TP-Link Omada (TL-SG2210P و TL-SG2428P)
- المميزات: أرخص طريق لـ PoE+ و VLAN، وإدارة مركزية مع Access Points و Gateways من نفس المنظومة في Controller واحد: Software Controller مجاني، أو جهاز OC200/OC220، أو Omada Central السحابي. متوفر عند تجار كتير في مصر.
- العيوب: الـ CLI محدود مقارنة بـ Cisco. ولو الأجهزة متبنية على Controller، التغيير اليدوي من واجهة السويتش بيتعارض مع إعدادات الـ Controller. وحسب صفحة Omada، TL-SG2428P بقى End of Sale ومكانه موديل SG2428P الأحدث، فاتأكد إنت بتشتري أنهي نسخة.
- مناسب لـ: المحلات والكافيهات والمكاتب الصغيرة اللي عندها Omada APs أو ناوية تجيبها.
HPE Aruba Instant On 1930
- المميزات: إدارة سحابية من التطبيق أو الويب من غير Controller، و HPE بتقول إن مافيش رسوم ترخيص أو اشتراك للإدارة دي. فيه Static Routing و ACLs، والجودة والفيرموير مستقرين. الـ 8G PoE فيه ميزانية 124W.
- العيوب: أغلى بوضوح من Omada. في السوق المصري الموديل 8 منافذ PoE حالياً بحوالي 2.5 لـ 3 أضعاف TL-SG2210P. ومافيش CLI كامل، فالـ troubleshooting العميق محدود.
- مناسب لـ: مكتب أو عيادة أو فرع عايز “حاجة تشتغل وننساها” وإدارة عن بعد من موبايل المسؤول.
Cisco: CBS220 و Catalyst 1200/1300
- خط CBS250 خرج من البيع (End-of-Sale في 29 أكتوبر 2024 حسب إعلان سيسكو)، وبديله Catalyst 1200. و CBS350 بديله Catalyst 1300.
- Catalyst 1300: L3 بـ RIP و PBR، و Stacking، وإدارة من الويب أو CLI أو Cisco Business Dashboard، و Limited Lifetime Warranty بالاستبدال عن طريق المصنع. ميزانيات PoE حسب الـ Datasheet: C1300-8P-E-2G بـ 67W، و C1300-16P-2G بـ 120W، و C1300-24P-4G بـ 195W.
- CBS220-24T-4G الموجود في المتتبع سويتش Smart L2 من غير PoE، فيه CLI كامل وإدارة من Cisco Business Dashboard، وضمانه 3 سنين حسب الـ Datasheet. سعره حالياً أعلى من TL-SG2428P اللي فيه 24 منفذ PoE+. يعني بتدفع في اسم Cisco وفي منظومة الدعم، مش في الإمكانيات.
- نقطة مصرية: الضمان الطويل بيبقى ليه قيمة حقيقية لما تشتري من شريك معتمد يقدر يعمل RMA. سويتش Cisco من بائع على Marketplace من غير فاتورة شريك ممكن تلاقي ضمانه عملياً صعب تستخدمه.
MikroTik CRS326-24G-2S+ و CSS610-8G-2S+
- CRS326-24G-2S+RM: 24 منفذ جيجا و 2 SFP+ بسرعة 10G، و Dual Boot بين RouterOS و SwOS. في RouterOS v7 بيدعم L3 HW Offload (حتى 13312 IPv4 prefix على شريحة 98DX3236 حسب توثيق MikroTik)، بس الـ NAT والـ Fasttrack مش بيتعملهم offload، فماتستخدمهوش كراوتر إنترنت.
- CSS610-8G-2S+IN: 8 جيجا و 2 SFP+، بنظام SwOS Lite: VLAN وأساسيات وبس. ممتاز كسويتش Aggregation صغير يربط سيرفر أو NAS بـ 10G.
- العيوب: مافيش PoE في الموديلين دول، ومافيش إدارة سحابية، ومنحنى التعلم عالي. لو اتسابت الإعدادات الافتراضية والإدارة مفتوحة على كل الـ VLANs، دي ثغرة.
- مناسب لـ: مهندس شبكات عايز 10G uplinks بأقل تكلفة، أو شركة كل شبكتها MikroTik.
Unmanaged: TL-SG1016D و TL-SG1024D و DGS-1024C
سويتشات جيجا بسيطة. D-Link DGS-1024C حالياً أرخص من TL-SG1024D بفرق ملحوظ لنفس عدد المنافذ. تمام لتوسيع منافذ، بس مش هتعرف تعمل عليها VLAN ولا هتعرف تشوف أي مشكلة بتحصل.
جدول المقارنة
| الموديل | المنافذ | PoE | الفئة | الإدارة | L3 |
|---|---|---|---|---|---|
| — | — | — | — | — | — |
| TP-Link TL-SG1016D | 16× GbE | لا | Unmanaged | لا يوجد | لا |
| D-Link DGS-1024C | 24× GbE | لا | Unmanaged | لا يوجد | لا |
| TP-Link TL-SG2210P | 8× GbE + 2 SFP | PoE+ (حوالي 58W) | Smart L2+ | Web / Omada | Static (32) |
| TP-Link TL-SG2428P | 24× GbE + 4 SFP | PoE+ (250W) | Smart L2+ | Web / Omada | Static (32) |
| Aruba Instant On 1930 8G PoE | 8× GbE + 2 SFP | Class 4 (124W) | Smart L2+ | Cloud / Web | Static |
| Cisco CBS220-24T-4G | 24× GbE + 4 SFP | لا | Smart L2 | Web / CLI / Dashboard | لا (L2) |
| Cisco Catalyst 1300 | حسب الموديل | حتى 195W (24P) | Managed L3 | Web / CLI / Dashboard | RIP، و OSPF في C1300X |
| MikroTik CRS326-24G-2S+RM | 24× GbE + 2 SFP+ 10G | لا | Managed | RouterOS / SwOS | L3 HW offload |
| MikroTik CSS610-8G-2S+IN | 8× GbE + 2 SFP+ 10G | لا | Smart | SwOS Lite | لا |
أسعار السويتشات في مصر الآن
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| TP-Link LS1008G 8-Port Gigabit Desktop Switch8x GbE RJ45 · Unmanaged | 916 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
4 محلات
|
| D-Link DGS-1008A 8-Port Gigabit Easy Desktop Switch8x GbE RJ45 · Unmanaged | 1,089 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
4 محلات
|
| Mercusys MS108GP 8-Port Gigabit Desktop Switch with 7-Port PoE+8x GbE RJ45 · 7x PoE+ (ports 1-7, 802.3af/at) | 1,390 ج.م Egypt Laptop | أول رصد |
1 محل
|
| Netgear GS308 8-Port Gigabit Unmanaged Switch8x GbE RJ45 · Unmanaged | 1,699 ج.م Egypt Laptop | أول رصد |
1 محل
|
| Ruijie Reyee RG-ES206GC-P 6-Port Gigabit Cloud Managed PoE Switch6x GbE RJ45 · 4x PoE+ (802.3af/at) | 2,100 ج.م Egypt Laptop | أول رصد |
2 محلات
|
| D-Link DGS-1016C 16-Port Gigabit Unmanaged Switch16x GbE RJ45 · Unmanaged | 2,275 ج.م Kimo Store | أول رصد |
1 محل
|
| Hikvision DS-3E0510P-E/M 8-Port Gigabit Unmanaged PoE Switch8x GbE PoE + 1x GbE uplink + 1x 1G SFP · 802.3af/at | 2,290 ج.م Kimo Store | أول رصد |
2 محلات
|
| TP-Link TL-SG1016D 16-Port Gigabit Switch16x GbE · Unmanaged | 2,700 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
3 محلات
|
| Ruijie Reyee RG-ES124GD 24-Port Gigabit Unmanaged Switch24x GbE RJ45 · Unmanaged | 2,849 ج.م Egypt Laptop | أول رصد |
1 محل
|
| TP-Link LS1210GP 10-Port Gigabit Switch with 8-Port PoE+9x GbE RJ45 + 1x 1G SFP · 8x PoE+ (802.3af/at) | 2,899 ج.م Egypt Laptop | أول رصد |
4 محلات
|
| D-Link DGS-1024C 24-Port Gigabit Switch24x GbE · Unmanaged | 3,250 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
3 محلات
|
| TP-Link TL-SG1024D 24-Port Gigabit Switch24x GbE · Unmanaged | 4,250 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
2 محلات
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
قراءة سريعة للأرقام: TL-SG2210P سعره حوالي ضعف سويتش Unmanaged بـ 16 منفذ، وده تمن معقول جداً لـ PoE+ و VLAN. CSS610 قريب من سعر TL-SG2210P بس بيقدملك 10G بدل PoE. و CRS326 أغلى شوية من TL-SG2428P بس من غير أي PoE. ابدأ دايماً من احتياجك: PoE ولا 10G ولا إدارة سحابية.
الضمان والوكيل في مصر
- اسأل البائع صريح: ضمان وكيل ولا ضمان محل؟ ومدته كام؟ وفين مركز الصيانة؟
- أغلب العروض الأرخص في المتتبع جاية من Amazon و Jumia، وبيبيعها تجار مختلفين. اطلب فاتورة ضريبية باسم الشركة لو هتحتاج RMA أو هتسجل الجهاز.
- سويتشات PoE بتتعب من الحرارة أكتر بسبب مزود الطاقة. الدولاب المقفول في أوضة مافيهاش تكييف في صيف القاهرة بيقصّر عمرها. سيب مسافة تهوية واعتبر مروحة سحب للراك.
- انقطاع الكهرباء: UPS صغير للسويتش اللي بيغذي الكاميرات بيخلي التسجيل شغال وقت الانقطاع. احسب قدرته على أساس ميزانية PoE الفعلية زائد استهلاك السويتش نفسه.
أخطاء شائعة
- شراء سويتش PoE على أساس عدد المنافذ ونسيان الميزانية الكلية بالوات.
- توصيل Access Point محتاج 802.3at، زي EAP653 أو UniFi U7 Pro، على سويتش 802.3af بس، فالجهاز يشتغل بإمكانيات أقل أو يعمل ريستارت.
- عمل Loop بين سويتشين Unmanaged بكابلين “للاحتياط”. من غير STP ده بيوقع الشبكة.
- ترك VLAN 1 هي الـ Management VLAN ومفتوحة لكل الأجهزة.
- شراء موديولات SFP عشوائية من غير ما تتأكد من توافقها مع السويتش ونوع الفايبر (Single-mode ولا Multi-mode) والطول الموجي.
- خلط أجهزة Passive PoE مع سويتش 802.3af/at من غير Injector أو Converter مناسب.
لو هتختار Access Points للمكان، المقال ده بيكمل الصورة: https://connect4techs.com/best-access-point-omada-unifi-mikrotik-aruba/. وعندك أدوات حساب Subnet وغيرها في صفحة الأدوات.
أسئلة شائعة
أحتاج سويتش Managed لمكتب فيه 15 جهاز؟
لو مافيش كاميرات IP ولا شبكة ضيوف ولا POS، سويتش Unmanaged جيجا كفاية. أول ما يبقى عندك أي جهاز عايز تعزله عن أجهزة الموظفين، زي الكاميرات أو واي فاي الزباين، هتحتاج على الأقل سويتش Smart يدعم 802.1Q VLAN.
Omada ولا Aruba Instant On؟
Omada أرخص وأوسع كمنظومة (سويتشات و APs و Gateways)، بس محتاج Controller ولو حتى Software. Instant On أغلى، بس الإدارة السحابية بتاعته من غير رسوم ومن غير Controller، وفيرمويره مستقر. لو الميزانية هي العامل الأهم خد Omada، ولو مافيش IT في المكان والبساطة أهم خد Instant On.
ينفع أوصل Access Point بـ PoE+ على سويتش PoE عادي؟
في الغالب هيشتغل لو استهلاكه أقل من 15.4W، بس بعض الأجهزة بتقفل راديو أو تقلل القدرة لما تحس إن المصدر af. ارجع للـ datasheet: مثلاً EAP653 مكتوب إنه بيدعم 802.3at، و UniFi U7 Pro محتاج PoE+ واستهلاكه لحد 21W.
Cisco CBS ولا Catalyst 1200/1300؟
CBS250 و CBS350 خرجوا من البيع وخلفاؤهم Catalyst 1200 و 1300 بنفس الفكرة وبضمان Limited Lifetime. لو بتشتري جديد النهارده، اطلب Catalyst من شريك معتمد. ولو لقيت CBS بسعر أقل، اتأكد من تاريخ نهاية الدعم والتحديثات قبل ما تشتري.
MikroTik CRS ينفع يبقى راوتر للشركة؟
تقنياً RouterOS بيعمل كل حاجة، بس معالج CRS326 ضعيف على الـ NAT والفايروول لأن دول مش بيتعملهم Hardware Offload. خليه سويتش، وحط راوتر أو فايروول منفصل للإنترنت.
إيه أهم حاجة أسأل عليها قبل ما أشتري؟
ميزانية PoE بالوات، ومعيار PoE (af/at/bt)، وعدد منافذ الـ SFP وسرعتها، وطريقة الإدارة (سحابة ولا Controller ولا CLI)، ومين بيدّيك الضمان في مصر.
المصادر
- Omada: مواصفات TL-SG2210P (ميزانية PoE و Static Routing)
- Omada: مواصفات TL-SG2428P
- Cisco Catalyst 1300 Series Data Sheet
- Cisco: إعلان End-of-Sale لسلسلة CBS250
- HPE Instant On: الإدارة السحابية من غير رسوم اشتراك
- Cisco Business 220 Series Data Sheet
- MikroTik: توثيق L3 Hardware Offloading
- Ubiquiti: مواصفات U7 Pro (استهلاك PoE)
- Omada: مواصفات EAP653 (802.3at)



