الخلاصة السريعة
- أرخص موبايل يعيش معاك سنين: Samsung Galaxy A07. معالج Helio G99 مجرّب، وسامسونج بتعلن له 6 تحديثات أندرويد و6 سنين أمان، وده نادر جداً في أرخص فئة.
- نفس الفئة بشاشة AMOLED: Galaxy A16 4G أو Galaxy A17 4G. سعرهم قريب جداً من A07، والشاشة أحسن بوضوح.
- أطول بطارية بأقل فلوس: Redmi 15 ببطارية 7000mAh ومعالج Snapdragon 685، أو realme C85 Pro لو عايز شاشة AMOLED و8GB رام.
- أحسن اقتصادي متوسط (5G): Redmi Note 15 5G بمعالج Snapdragon 6 Gen 3 وكاميرا 108MP بمثبت OIS، أو Galaxy A17 5G لو التحديثات الطويلة أهم عندك من الأداء.
- بطارية عملاقة في فئة متوسطة: Honor X9d ببطارية 8300mAh ومعالج Snapdragon 6 Gen 4 وشاشة AMOLED.
- أكتر رام ومساحة وأداء بالفلوس دي: Moto G56 5G بـ 12GB رام و256GB ومعالج Dimensity 7060، لكنه متاح عند متجرين بس.
الأسعار بتتحدث أسبوعياً في متتبع الأسعار، والجداول تحت بتعرض أرخص عرض متاح لكل موبايل في B.TECH و2B وRaya وDream 2000 وNoon وAmazon وJumia وCarrefour. الدليل ده بيركز على الموبايلات الاقتصادية من أرخص فئة لحد بداية الفئة المتوسطة، ولو ميزانيتك أكبر بكتير شوف https://connect4techs.com/best-flagship-camera-phone-egypt-2026/.
إزاي تختار موبايل اقتصادي ميخذلكش بعد سنة
في الفئة دي الشركات بتلعب على أرقام بتلفت النظر، زي كاميرا 108MP أو شاشة 120Hz أو “رام 16GB” (8GB حقيقية و8GB افتراضية من التخزين). أما الحاجات اللي بتفرق فعلاً بعد سنة استخدام فهي أربعة: المعالج، نوع التخزين، الرام الحقيقية، وسنين التحديثات.
1. نوع التخزين: eMMC ولا UFS
ده أهم بند محدش بيكتبه على العلبة. التخزين eMMC 5.1 أبطأ بكتير من UFS 2.2 أو UFS 3.1، والفرق بيبان في فتح التطبيقات وتثبيت التحديثات وحفظ الصور والفيديو، وبيزيد مع امتلاء الذاكرة. حسب مواقع المواصفات (Kimovil وBeebom)، Tecno Spark Go 3 وInfinix Smart 20 بتخزين eMMC 5.1، وRedmi A7 Pro كمان مذكور بـ eMMC 5.1 في أغلب المصادر. في سامسونج الصورة مش محسومة: فيه مصادر بتقول A07 بـ UFS 2.2، وفيه قوائم مواصفات بتذكر eMMC لبعض نسخ A17، وسامسونج نفسها مبتكتبش نوع التخزين. النصيحة: قبل ما تشتري، دوّر على “اسم الموبايل + storage type” في GSMArena أو Kimovil، ولو لقيت eMMC اعتبرها نقطة ضعف كبيرة.
2. الرام: 4GB بقت الحد الأدنى بالعافية
مع أندرويد 16 وتطبيقات زي واتساب وفيسبوك وإنستجرام شغالين مع بعض، موبايل 4GB رام بيقفل التطبيقات اللي في الخلفية كتير. 4GB مقبولة لموبايل أول طفل أو لكبير سن استخدامه مكالمات وواتساب. أما للاستخدام العادي فـ 6GB أو 8GB أريح بكتير. متتخدعش بالرام الافتراضية (Extended RAM)، لأنها جزء من التخزين البطيء ومش بديل حقيقي للرام.
3. المعالج: تجنب الشرائح القديمة والضعيفة
الترتيب التقريبي في الداتا من الأضعف للأقوى:
- Unisoc T7250 وHelio G81: للاستخدام الخفيف جداً. موجودين في Tecno Spark Go 3 وRedmi A7 Pro وInfinix Smart 20 وRedmi 15C.
- Helio G91/G92 وSnapdragon 685: أحسن شوية. Snapdragon 685 معالج قديم (من 2023 وبتقنية 6nm)، لكنه موفر في البطارية ومستقر.
- Helio G99 وG100: الأفضل في معالجات 4G الاقتصادية. مراجعة GSMArena لـ Galaxy A16 4G لاحظت إن نسخة G99 بتشتغل بسلاسة أكتر من نسخة Exynos 1330 في A16 5G.
- Dimensity 6300/6400 وExynos 1330: بداية الـ 5G، أداء قريب من G99.
- Snapdragon 6 Gen 3 و6 Gen 4 وDimensity 7060/7100/7300: نقلة واضحة في الأداء والألعاب، وده اللي بنرشحه لو ميزانيتك تسمح.
4. سنين التحديثات
هنا سامسونج متفوقة بوضوح: صفحة Samsung الرسمية لـ Galaxy A07 بتعلن 6 تحديثات أندرويد و6 سنين أمان، ونفس الوعد معلن لـ A17. Xiaomi بتعلن لسلسلة Redmi Note 15 Pro عالمياً 4 تحديثات أندرويد و6 سنين أمان، وInfinix بتعلن لـ Note 60 Pro (والتقارير بتقول نفس الشيء لـ Note 60) تلات تحديثات أندرويد و5 سنين أمان. أما الموبايلات الأرخص من Tecno وInfinix وrealme وHonor فالوعود أقصر أو مش منشورة بوضوح، وTecno نفسها قالت إن جدول تحديثات HiOS 16 لسنة 2026 تقريبي ومش مضمون. التحديثات مهمة عشان الأمان وتطبيقات البنوك والمحافظ الإلكترونية اللي بتوقف دعم الأنظمة القديمة.
5. البطارية والشحن
بطاريات السيليكون-كربون خلت 7000mAh شيء عادي في الفئة الاقتصادية (Redmi 15 وOPPO A6 وrealme C85 Pro)، وفيه أجهزة وصلت لـ 7500 و8000mAh (Redmi 17 وrealme C100). لكن خلي بالك من سرعة الشحن: بطارية 7000mAh بشاحن 18W أو 15W ممكن تقعد أكتر من 3 ساعات عشان تتملي. الأفضل 33W أو أكتر، وتأكد إن الشاحن موجود في العلبة.
الفئة الأرخص: موبايل للاستخدام الأساسي
سامسونج A07 وA16 4G وA17 4G
التلاتة بمعالج Helio G99 و4GB رام و128GB وبطارية 5000mAh بشحن 25W، والفرق في الشاشة: A07 بشاشة PLS LCD، وA16 4G وA17 4G بشاشة Super AMOLED بمعدل 90Hz. A17 4G كمان فيها مثبت OIS للكاميرا الرئيسية ومقاومة IP54. في الداتا، الفرق في السعر بين A07 وA16 4G صغير جداً، فـ AMOLED تستاهل الفرق. A17 4G أغلى شوية لكن فيها OIS وتحديثات لفترة أطول لأنها أحدث.
- المميزات: تحديثات طويلة، ضمان سامسونج وصيانة منتشرة، معالج G99 مستقر.
- العيوب: 4GB رام بس، شحن 25W بطيء نسبياً، والشاحن مش في العلبة في أغلب نسخ سامسونج.
Redmi 15 وRedmi 15C وPOCO C85 وRedmi 17
Redmi 15 هو المفاجأة هنا: Snapdragon 685 وبطارية 7000mAh وشاشة 6.9 بوصة 144Hz وشحن 33W وشحن عكسي 18W، بسعر قريب من Redmi 15C اللي معالجه أضعف (Helio G81). POCO C85 بيدي 8GB رام و256GB بنفس سعر 15C تقريباً، فلو بتفاضل بين الاتنين خد POCO. Redmi 17 بقى ببطارية 7500mAh وشحن 45W لكن 4GB رام بس. الأجهزة دي كلها بشاشات LCD، والـ 120Hz أو 144Hz هنا فيها نعومة لطيفة لكن متعوضش ضعف المعالج.
اللي ننصحك تتجنبه في الفئة دي
- Tecno Spark Go 3 وRedmi A7 Pro: معالج Unisoc T7250 وكاميرا 13MP وشحن 15W، والتخزين غالباً eMMC. مناسبين بس كموبايل احتياطي أو لكبير سن.
- Infinix Smart 20: تخزين eMMC 5.1 وكاميرا 8MP وشحن 15W. الفرق بينه وبين Galaxy A07 في السعر صغير، والفرق في العمر الافتراضي كبير.
- Tecno Spark 50: بطارية 7000mAh بشحن 18W بس، يعني شحن طويل جداً، ومعالج G81.
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| Samsung Galaxy A07 4G 4GB/128GBMediaTek Helio G99 · 6.7" PLS LCD 90Hz | 10,299 ج.م Raya Shop | أول رصد |
5 محلات
|
| Samsung Galaxy A16 4G 4GB/128GBMediaTek Helio G99 · 6.7" Super AMOLED 90Hz | 10,799 ج.م 2B | أول رصد |
6 محلات
|
| Samsung Galaxy A17 4G LTE 4GB/128GBMediaTek Helio G99 · 6.7" Super AMOLED 90Hz | 11,420 ج.م Carrefour Egypt | أول رصد |
6 محلات
|
| Xiaomi Redmi 15 4G 6GB/128GBSnapdragon 685 · 6.9" IPS LCD 144Hz | 11,990 ج.م Dream 2000 | أول رصد |
2 محلات
|
| Xiaomi POCO C85 4G 8GB/256GBMediaTek Helio G81 Ultra · 6.9" IPS LCD 120Hz | 11,900 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
4 محلات
|
| Xiaomi Redmi 15C 4G 6GB/128GBMediaTek Helio G81 Ultra · 6.9" IPS LCD 120Hz | 11,880 ج.م Dream 2000 | أول رصد |
4 محلات
|
| Xiaomi Redmi 17 4G 4GB/256GBMediaTek Helio G91 Ultra · 6.9" IPS LCD 120Hz | 11,390 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
6 محلات
|
| Infinix Hot 70 4G 4GB/128GBMediaTek Helio G100 Ultimate · 6.78" IPS LCD 120Hz | 10,199 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
6 محلات
|
| OPPO A6x 4G 4GB/128GBSnapdragon 685 · 6.75" IPS LCD 120Hz | 9,999 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
6 محلات
|
| Tecno Spark Go 3 4G 4GB/128GBUnisoc T7250 · 6.74" IPS LCD 120Hz | 8,563 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| Xiaomi Redmi A7 Pro 4G 4GB/128GBUnisoc T7250 · 6.9" IPS LCD 120Hz | 8,839 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| Infinix Smart 20 4G 4GB/128GBMediaTek Helio G81 Ultimate · 6.78" IPS LCD 120Hz | 9,130 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
7 محلات
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
الفئة الاقتصادية العليا: شاشة AMOLED و8GB رام
بزيادة مش كبيرة عن الفئة الأرخص بتنتقل لموبايلات بشاشة AMOLED و8GB رام و256GB، وده أحسن مكان للقيمة في السوق المصري حالياً.
- realme C85 Pro: AMOLED 6.8 بوصة 120Hz وبطارية 7000mAh وشحن 45W وSnapdragon 685. أحسن توازن بطارية وشاشة.
- Redmi Note 15 4G: Helio G100 Ultra (أقوى من 685) وAMOLED وكاميرا 108MP وبطارية 6000mAh بشحن 33W.
- Honor X8d: Snapdragon 6s 4G Gen 2 وAMOLED وبطارية 7000mAh بشحن 45W.
- Tecno Spark 40 Pro: AMOLED 144Hz وHelio G100 بسعر قريب من الفئة الأرخص، لكن 128GB وبطارية 5200mAh.
- Honor X7d: 8GB و256GB وبطارية 6500mAh، لكن شاشة TFT LCD وSnapdragon 685.
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| realme C85 Pro 4G 8GB/256GBSnapdragon 685 · 6.8" AMOLED 120Hz | 16,499 ج.م B.TECH | أول رصد |
7 محلات
|
| Xiaomi Redmi Note 15 4G 8GB/256GBMediaTek Helio G100 Ultra · 6.77" AMOLED 120Hz | 17,250 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
3 محلات
|
| Honor X8d 4G 8GB/256GBSnapdragon 6s 4G Gen 2 · 6.77" AMOLED 120Hz | 16,399 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| Honor X7d 4G 8GB/256GBSnapdragon 685 · 6.77" TFT LCD 120Hz | 14,175 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
6 محلات
|
| Tecno Spark 40 Pro 4G 8GB/128GBMediaTek Helio G100 Ultimate · 6.78" AMOLED 144Hz | 12,000 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| OPPO A6 4G 4GB/128GBSnapdragon 685 · 6.75" IPS LCD 120Hz | 12,399 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
6 محلات
|
| vivo Y31d 4G 6GB/128GBSnapdragon 6s 4G Gen 2 · 6.75" IPS LCD 120Hz | 12,999 ج.م B.TECH | أول رصد |
4 محلات
|
| realme C100 4G 6GB/128GBMediaTek Helio G92 Max · 6.8" IPS LCD 120Hz | 13,799 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
بداية الفئة المتوسطة: 5G وأداء أحسن
Redmi Note 15 5G ضد Galaxy A17 5G ضد Galaxy A26/A27
Redmi Note 15 5G بمعالج Snapdragon 6 Gen 3 وكاميرا 108MP بمثبت وAMOLED 120Hz وبطارية 5520mAh بشحن 45W، وسعره قريب جداً من Galaxy A17 5G اللي بمعالج Exynos 1330 الأضعف وشاشة 90Hz. لو الأداء والكاميرا أولويتك، Redmi أفضل. لو هتقعد بالموبايل 5 سنين وعايز تحديثات وضمان سامسونج، A17 5G أأمن. وفيه حل وسط: Galaxy A27 5G بنفس معالج Redmi (Snapdragon 6 Gen 3) وAMOLED 120Hz ومقاومة IP64، لكن بمساحة 128GB بس وشحن 25W. وGalaxy A26 بمقاومة IP67 وظهر زجاجي.
Honor X9d وOPPO A6 5G: البطارية أولاً
Honor X9d بيجمع Snapdragon 6 Gen 4 (أحدث من 6 Gen 3) مع بطارية 8300mAh وشحن 66W وكاميرا 108MP بمثبت، وده بيخليه من أقوى الاختيارات في الفئة لو بتقعد بره البيت كتير. OPPO A6 5G ببطارية 7000mAh ومقاومة IP68/IP69 للمياه والتراب، بس شاشته LCD ومعالج Dimensity 6300 أضعف.
Infinix وTecno وrealme وvivo في الفئة دي
- Infinix Note 60 5G: Dimensity 7400 وAMOLED 144Hz وشحن لاسلكي 30W، مع وعد 3 تحديثات أندرويد و5 سنين أمان. قيمة قوية.
- Tecno Camon 40 Pro 5G: 12GB رام وDimensity 7300 وAMOLED 144Hz، لكن تحديثات Tecno تاريخياً بطيئة.
- realme 15T: AMOLED وبطارية 7000mAh وشحن 60W بمعالج Dimensity 6400.
- vivo Y500: بطارية 8100mAh وAMOLED، لكن معالج Unisoc T7300 و6GB رام بالسعر ده اختيار ضعيف مقارنة بـ Honor X9d.
- HMD Skyline: 12GB رام وكاميرا 108MP وتيليفوتو 2x وشحن لاسلكي Qi2، وتصميم سهل الإصلاح. موديل 2024، ومتاح عند متجر واحد.
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| Xiaomi Redmi Note 15 5G 8GB/256GBSnapdragon 6 Gen 3 · 6.77" AMOLED 120Hz | 18,599 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
4 محلات
|
| Samsung Galaxy A17 5G 8GB/256GBExynos 1330 · 6.7" Super AMOLED 90Hz | 18,068 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
7 محلات
|
| Samsung Galaxy A27 5G 8GB/128GBSnapdragon 6 Gen 3 · 6.7" Super AMOLED 120Hz | 16,499 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| Samsung Galaxy A26 5G 8GB/256GBExynos 1380 (Exynos 1280 in LatAm) · 6.7" Super AMOLED 120Hz | 18,999 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
3 محلات
|
| Honor X9d 5G 8GB/256GBSnapdragon 6 Gen 4 · 6.79" AMOLED 120Hz | 19,999 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| OPPO A6 5G 8GB/256GBMediaTek Dimensity 6300 · 6.75" IPS LCD 120Hz | 17,999 ج.م Jumia Egypt | أول رصد |
7 محلات
|
| Motorola Moto G56 5G 12GB/256GBMediaTek Dimensity 7060 · 6.72" IPS LCD 120Hz | 14,999 ج.م B.TECH | أول رصد |
2 محلات
|
| Infinix Note 60 5G 8GB/256GBMediaTek Dimensity 7400 Ultimate · 6.78" AMOLED 144Hz | 19,777 ج.م Noon Egypt | أول رصد |
5 محلات
|
| Tecno Camon 40 Pro 5G 12GB/256GBMediaTek Dimensity 7300 · 6.78" AMOLED 144Hz | 19,140 ج.م B.TECH | أول رصد |
4 محلات
|
| realme 15T 5G 8GB/256GBMediaTek Dimensity 6400 Max · 6.57" AMOLED 120Hz | 16,999 ج.م Raya Shop | أول رصد |
4 محلات
|
| Honor 600 Lite 5G 8GB/128GBMediaTek Dimensity 7100 Elite · 6.6" AMOLED 120Hz | 17,999 ج.م Amazon Egypt | أول رصد |
7 محلات
|
| vivo Y500 4G 6GB/256GBUnisoc T7300 · 6.83" AMOLED 120Hz | 17,999 ج.م B.TECH | أول رصد |
5 محلات
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
جدول مقارنة المواصفات
| الموبايل | المعالج | الرام / التخزين | الشاشة | البطارية / الشحن | ملاحظة |
|---|---|---|---|---|---|
| Galaxy A07 | Helio G99 | 4GB / 128GB | PLS LCD 90Hz | 5000mAh / 25W | 6 تحديثات أندرويد معلنة |
| Galaxy A16 4G | Helio G99 | 4GB / 128GB | Super AMOLED 90Hz | 5000mAh / 25W | AMOLED في أرخص فئة |
| Redmi 15 | Snapdragon 685 | 6GB / 128GB | LCD 144Hz | 7000mAh / 33W | شحن عكسي 18W |
| POCO C85 | Helio G81 Ultra | 8GB / 256GB | LCD 120Hz | 6000mAh / 33W | رام ومساحة كبيرة، معالج ضعيف |
| realme C85 Pro | Snapdragon 685 | 8GB / 256GB | AMOLED 120Hz | 7000mAh / 45W | توازن ممتاز |
| Redmi Note 15 4G | Helio G100 Ultra | 8GB / 256GB | AMOLED 120Hz | 6000mAh / 33W | كاميرا 108MP |
| Galaxy A17 5G | Exynos 1330 | 8GB / 256GB | Super AMOLED 90Hz | 5000mAh / 25W | تحديثات طويلة، أداء متوسط |
| Redmi Note 15 5G | Snapdragon 6 Gen 3 | 8GB / 256GB | AMOLED 120Hz | 5520mAh / 45W | 108MP بمثبت OIS |
| Honor X9d | Snapdragon 6 Gen 4 | 8GB / 256GB | AMOLED 120Hz | 8300mAh / 66W | أكبر بطارية في المقارنة |
| Moto G56 5G | Dimensity 7060 | 12GB / 256GB | LCD 120Hz | 5200mAh / 30W | متوفر عند متجرين بس |
أخطاء شائعة عند شراء موبايل اقتصادي
- تصدق رقم الرام اللي في الإعلان: “16GB” في إعلانات كتير معناها 8GB حقيقية و8GB افتراضية. اقرأ المواصفات.
- تختار على ميجابكسل الكاميرا: كاميرا 50MP على معالج ضعيف ومن غير مثبت OIS هتطلع صور ليلية مهزوزة. المثبت (OIS) أهم من عدد الميجابكسل.
- تشتري نسخة 4G وأنت ممكن تحتاج 5G: شبكات 5G في مصر لسه في بدايتها ومش ضرورية النهارده، لكن لو هتقعد بالموبايل 4 أو 5 سنين، نسخة 5G بمعالج أحدث غالباً هتكون أحسن استثمار.
- تشتري موبايل مستورد بفرق بسيط: من يناير 2026 الموبايل اللي داخل مع راكب بقى عليه رسوم في حدود 38.5% من قيمته لو مش معفي، وموبايل مش متسجل ممكن يتقفل. اتأكد من حالة الـ IMEI قبل ما تدفع، والتفاصيل في https://connect4techs.com/imported-phone-registration-egypt-2026/.
- تنسى الشاحن والجراب: سامسونج مبتحطش شاحن في العلبة في أغلب موديلات A، فحطه في حساب الميزانية.
لمعنى مصطلحات زي UFS وOIS وAMOLED وLTPO، ارجع لـ قاموس المصطلحات، ولباقي أدلة الشراء تابع قسم الهاردوير.
أسئلة شائعة
إيه أفضل موبايل رخيص في مصر 2026؟
لو أولويتك العمر الافتراضي والتحديثات: Galaxy A16 4G أو A07. لو أولويتك البطارية: Redmi 15 أو realme C85 Pro. ولو تقدر تزود ميزانيتك شوية: Redmi Note 15 5G أو Honor X9d هما الأقوى أداءً وبطارية في بداية الفئة المتوسطة.
هل 4GB رام كفاية سنة 2026؟
كفاية للمكالمات وواتساب والتصفح الخفيف بس. مع الاستخدام العادي (سوشيال ميديا وتطبيقات بنوك وكاميرا) 6GB أو 8GB أريح بكتير، والفرق في السعر في الداتا مش كبير غالباً.
أعرف منين إن التخزين eMMC ولا UFS؟
الشركات نادراً ما بتكتبه على العلبة. دوّر على اسم الموبايل في GSMArena أو Kimovil في خانة Storage أو Internal memory. ولو المصادر مختلفة، اختبار سرعة التخزين في مراجعات Notebookcheck هو الأدق.
Samsung ولا Xiaomi في الفئة الاقتصادية؟
سامسونج بتكسب في التحديثات (لحد 6 سنين في A07 وA17) وفي انتشار الصيانة. شاومي (Redmi وPOCO) بتكسب في البطارية والشاشة والرام بنفس الفلوس. لو هتغير الموبايل بعد سنتين خد شاومي، ولو هتقعد بيه سنين خد سامسونج.
موبايلات Infinix وTecno كويسة؟
الموديلات الأعلى زي Infinix Note 60 وTecno Camon 40 Pro بتقدم مواصفات قوية بسعرها. أما الأرخص زي Smart 20 وSpark Go 3 فمعالجها ضعيف وتخزينها eMMC وتحديثاتها محدودة، فمتشتريهاش إلا كموبايل احتياطي.
إيه أهم من البطارية الكبيرة؟
سرعة الشحن وكفاءة المعالج. بطارية 7000mAh بشحن 15W أو 18W ممكن تاخد ساعات عشان تتملي، ومعالج قديم بيصرف أكتر. ابحث عن 7000mAh مع شحن 33W أو أكتر.
المصادر
- Samsung: صفحة Galaxy A07 وسياسة 6 تحديثات
- GSMArena: إطلاق Galaxy A07 4G بـ Helio G99 و6 سنين تحديثات
- 9to5Google: Galaxy A17 وتحديثات 6 سنين
- GSMArena: مراجعة Galaxy A16 4G (G99 ضد Exynos 1330)
- Kimovil: مقارنة A17 4G وA17 5G
- Kimovil: Redmi 15C ضد Redmi A7 Pro (نوع التخزين)
- Beebom: Infinix Smart 20 ضد Tecno Spark Go 3
- 91mobiles: سياسة تحديثات Redmi Note 15 Pro
- Let’s Data Science: إطلاق Infinix Note 60 Pro وسياسة التحديث
- Gizmochina: جدول تحديثات Tecno HiOS 16
- الوطن: رسوم الهواتف الواردة من الخارج



