اختيار هارد SSD في مصر بقى أصعب من الأول لسببين: أسعار الـ NAND اتأثرت بنفس أزمة الذاكرة اللي رفعت أسعار الرامات، وأسماء الماركات نفسها بتتغير (WD_BLACK بقت تحت SanDisk، و Crucial خرجت من سوق المستهلك). الدليل ده بيقارن Samsung و WD و Kingston و Crucial و Lexar بالأرقام اللي تهمك فعلاً: نوع الـ NAND، وجود DRAM، الـ TBW والضمان، وبيقولك إمتى Gen4 كفاية وإمتى Gen5 يستاهل، وإيه المناسب للابتوب والـ PS5. الأسعار في الجداول بتتحدّث أسبوعياً من مؤشر أسعار الهاردوير في مصر.
الخلاصة السريعة
- أفضل قيمة لأغلب الناس (1TB): Lexar NM790 1TB. سرعة Gen4 كاملة وتحمّل كتابة 1000TBW وضمان 5 سنين، وسعره في مصر قريب جداً من أرخص درايفات Gen4.
- أفضل درايف بـ DRAM بسعر معقول: WD_BLACK SN850X (اسمه الجديد SanDisk Optimus GX Pro 850X)، ونسخة 2TB سعرها لكل تيرا أحسن.
- أفضل أداء ثابت تحت الضغط ولمحطات الشغل: Samsung 990 PRO، بس هتدفع فيه فرق ملحوظ.
- أرخص درايف محترم: Kingston NV3 أو WD Blue SN5000. الـ SN5000 بضمان وتحمّل أعلى بكتير على نفس السعر تقريباً.
- للـ PS5: SN850X أو 990 PRO أو NM790 مع heatsink لا يزيد ارتفاعه عن حدود Sony.
- SATA: بس لو جهازك أو اللابتوب ما فيهوش slot M.2 NVMe.
إزاي تختار هارد SSD صح
Gen3 و Gen4 و Gen5: الأرقام اللي على العلبة مش كل حاجة
الجيل هو جيل الـ PCIe اللي الدرايف بيستخدمه، وبيحدد أقصى سرعة نقل متتابعة (sequential). Gen3 بيقف عند حوالي 3,500 MB/s، و Gen4 حوالي 7,000 MB/s، و Gen5 فوق 10,000 MB/s. لكن في الاستخدام اليومي وتحميل الألعاب، اللي بيفرق فعلاً هو الـ random read والـ latency، وفي دول درايفات Gen4 الكويسة قريبة جداً من Gen5. PCWorld لخّصت اختبارات The Verge اللي لقت إن تحميل Cyberpunk 2077 على أسرع درايف Gen5 كان أسرع بحوالي ثانية واحدة بس من درايف Gen4.
الخلاصة: Gen4 هو الاختيار الصح لـ 2026 لأغلب الناس. Gen5 (زي Samsung 9100 PRO أو Crucial T705) منطقي بس لو بتنقل ملفات ضخمة باستمرار (مونتاج فيديو RAW مثلاً)، وعندك مازربورد فيها slot M.2 بـ PCIe 5.0 (زي B850 أو Z890)، ومستعد لحرارة أعلى ومبرّد أكبر. ولاحظ إن Gen5 درايفات مش متاحة بأسعار مستقرة في المحلات المصرية اللي بيتابعها المؤشر حالياً.
الدرايفات Gen4 بتشتغل عادي في slot Gen3 بس بسرعة Gen3، والعكس كمان. فلو المازربورد قديمة متدفعش زيادة في درايف 7,000 MB/s.
DRAM ولا DRAM-less (HMB)؟
الـ SSD بيحتاج جدول يعرف منه كل بيانة متخزنة فين. الدرايفات الغالية بتحط الجدول ده في شريحة DRAM خاصة بيها (زي Samsung 990 PRO اللي فيه 1GB LPDDR4 لنسخة 1TB). الدرايفات الأرخص بتستخدم HMB (Host Memory Buffer)، يعني بتستلف جزء صغير من رامات الجهاز عن طريق PCIe.
درايفات HMB الحديثة على Gen4 بقت ممتازة للاستخدام العادي والألعاب، وكمان بتستهلك كهربا أقل وده مفيد للابتوب (Lexar بتقول إن NM790 بيستهلك لحد 40% أقل من درايفات DRAM). الـ DRAM بيفرق في الشغل الثقيل المتواصل: نقل مئات الجيجات مرة واحدة، قواعد بيانات، VMs، والدرايف لما يكون شبه مليان. ولو هتركّب الدرايف كـ external في enclosure USB، الـ HMB مش بيشتغل غالباً، فدرايف بـ DRAM أحسن هنا.
TLC ولا QLC؟
الـ TLC بيخزن 3 بت في الخلية والـ QLC بيخزن 4. الـ QLC أرخص في التصنيع بس أبطأ في الكتابة بعد ما الـ cache يخلص، وتحمّله أقل. مثلاً Crucial P3 Plus 1TB هو QLC بتحمّل 220TBW، بينما WD Blue SN5000 1TB هو TLC (الـ QLC في السلسلة دي هو نسخة 4TB بس) بتحمّل 600TBW. في مصر الاتنين في نفس منطقة السعر تقريباً، فالقرار سهل.
TBW والضمان: يعني إيه 600TBW؟
TBW هو إجمالي التيرابايت اللي الشركة بتضمن إنك تكتبه على الدرايف خلال فترة الضمان. 600TBW على 5 سنين معناها حوالي 330GB كتابة كل يوم، كل يوم، لمدة 5 سنين. المستخدم العادي وحتى الجيمر اللي بينزّل ألعاب كتير بيكتب أقل من كده بكتير، فالـ TBW هنا مؤشر على جودة الـ NAND وثقة الشركة أكتر منه حد هتوصله.
| الدرايف (1TB) | TBW | الضمان العالمي | DRAM |
|---|---|---|---|
| Samsung 990 PRO | 600 | 5 سنين | نعم (1GB) |
| Samsung 990 EVO Plus | 600 | 5 سنين | لا (HMB) |
| WD_BLACK SN850X | 600 | 5 سنين | نعم |
| WD Blue SN5000 | 600 | 5 سنين | لا (HMB) |
| Lexar NM790 | 1000 | 5 سنين | لا (HMB) |
| Kingston NV3 | 320 | 3 سنين | لا |
| Crucial P3 Plus (QLC) | 220 | 5 سنين | لا |
ملاحظة مهمة للسوق المصري: الضمان العالمي ده بيتنفذ عن طريق الشركة أو وكيلها. في مصر اللي هتستخدمه فعلياً هو ضمان المحل أو الوكيل المحلي، وده ممكن يكون سنة أو تلاتة بس حتى لو الشركة بتدي 5. اسأل قبل ما تدفع واتأكد إنه مكتوب في الفاتورة.
مقارنة الماركات: مين يستاهل فلوسك؟
Samsung 990 PRO: الأغلى والأثبت
درايف Gen4 بقراءة 7,450 MB/s و DRAM و TLC من Samsung نفسها، وأداؤه ثابت حتى تحت الكتابة الطويلة. المشكلة إن سعر نسخة 1TB في مصر أعلى بفرق واضح من SN850X 1TB حسب المؤشر، والفرق ده مش هتحسه في الألعاب.
- مميزات: أداء ثابت، برنامج Samsung Magician للتحديثات والمتابعة، تحمّل 600TBW (1200TBW لنسخة 2TB).
- عيوب: سعر أعلى، والنسخ الأولى كان ليها مشكلة firmware بتأثر على صحة الدرايف اتصلحت بتحديث، فحدّث الـ firmware من Magician أول ما تركّبه.
WD_BLACK SN850X / SanDisk Optimus GX Pro 850X: أفضل توازن
في 2025 اتفصلت SanDisk عن Western Digital وخدت كل شغل الفلاش، وفي CES 2026 أعلنت تغيير الأسماء: SN850X بقى اسمه SanDisk Optimus GX Pro 850X، من غير أي تغيير تقني حسب الشركة. فلو لقيت العلبتين في المحلات، ده نفس الدرايف. ده من أكتر الدرايفات اللي بيتوصى بيها للـ PS5 وللجيمنج على الكمبيوتر، وفيه DRAM.
- مميزات: DRAM، 7,300 MB/s، تحمّل 600TBW لـ 1TB و 1200TBW لـ 2TB، نسخة 2TB قيمتها ممتازة في مصر حالياً.
- عيوب: نسخة الـ heatsink أغلى، والتغيير في الأسماء ممكن يلخبط في البحث.
WD Blue SN5000: الاقتصادي اللي فيه ضمان حقيقي
درايف Gen4 بقراءة 5,150 MB/s، TLC في سعات 500GB لـ 2TB، وتحمّل 600TBW لنسخة 1TB مع ضمان 5 سنين. على الورق أبطأ من NM790، بس للاستخدام اليومي والألعاب مش هتحس بفرق.
Lexar NM790: أفضل قيمة في 2026
ده أكتر درايف بيقدّم مقابل سعره في السوق المصري حالياً: 7,400 MB/s قراءة، 6,500 MB/s كتابة، TLC بـ 232 layer، تحمّل 1000TBW لنسخة 1TB، وضمان 5 سنين، وسعره أعلى بشوية بس من Kingston NV3 اللي بتحمّل 320TBW وضمان 3 سنين. نقطة ضعفه الوحيدة إنه DRAM-less، ودي مش مشكلة للألعاب والاستخدام العادي.
Kingston NV3: الأرخص في Gen4
سرعة قراءة لحد 6,000 MB/s، بس الـ TBW والضمان أقل من المنافسين، وقوائم المواصفات المختلفة بتذكر أنواع NAND مختلفة (TLC أو QLC)، وده بيخلّي الأداء تحت الكتابة الطويلة مش مضمون. مناسب كدرايف تاني للألعاب أو كأرخص حل لجهاز مكتبي.
Crucial P3 Plus و Crucial T500: إيه وضع Crucial بعد خروج Micron؟
في ديسمبر 2025 أعلنت Micron إنها هتخرج من سوق Crucial للمستهلكين، وشحن المنتجات استمر لحد فبراير 2026 بس، مع التزام باستمرار الضمان. يعني اللي موجود في المحلات دلوقتي هو مخزون. الـ P3 Plus لسه متاح في مصر، بس هو QLC بتحمّل 220TBW، ومع وجود SN5000 و NM790 في نفس السعر تقريباً مفيش سبب قوي تختاره. الـ T500 كان درايف Gen4 ممتاز بـ DRAM، بس مش متوفر حالياً في المحلات اللي بيتابعها المؤشر. لو اشتريت Crucial دلوقتي، اتأكد إن ضمان المحل واضح لأن الدعم المستقبلي هيعتمد على Micron مباشرة.
Samsung 990 EVO Plus: هجين Gen4 x4 / Gen5 x2
درايف DRAM-less بيشتغل Gen4 x4 أو Gen5 x2، بقراءة لحد 7,150 MB/s وتحمّل 600TBW وضمان 5 سنين. فكرة كويسة للابتوبات الحديثة، بس مش متوفر حالياً في المحلات اللي بيتابعها المؤشر.
مقارنة المواصفات
| الدرايف | الواجهة | قراءة | كتابة | DRAM | TBW (1TB) |
|---|---|---|---|---|---|
| Samsung 990 PRO | PCIe 4.0 x4 | 7,450 MB/s | 6,900 MB/s | نعم | 600 |
| WD_BLACK SN850X | PCIe 4.0 x4 | 7,300 MB/s | 6,300 MB/s | نعم | 600 |
| Lexar NM790 | PCIe 4.0 x4 | 7,400 MB/s | 6,500 MB/s | HMB | 1000 |
| WD Blue SN5000 | PCIe 4.0 x4 | 5,150 MB/s | 4,900 MB/s | HMB | 600 |
| Kingston NV3 | PCIe 4.0 x4 | 6,000 MB/s | 4,000 MB/s | لا | 320 |
| Crucial P3 Plus | PCIe 4.0 x4 | 5,000 MB/s | 3,600 MB/s | لا | 220 |
| Kingston A400 (480GB) | SATA III | 500 MB/s | 450 MB/s | لا | – |
أسعار هاردات SSD في مصر النهارده
أرخص سعر حالي لـ Lexar NM790 1TB هو 7,999 ج.م (Maximum Hardware، 15 أكتوبر 2026)، و WD_BLACK SN850X 2TB هو 15,700 ج.م (Sigma Computer، 15 أكتوبر 2026).
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| Lexar NM790 1TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 7,999 ج.م Maximum Hardware | أول رصد |
1 محل
|
| WD Blue SN5000 1TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 7,100 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
1 محل
|
| Kingston NV3 1TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 7,000 ج.م Maximum Hardware | أول رصد |
2 محلات
|
| Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 7,300 ج.م El Badr Group | أول رصد |
1 محل
|
| WD_BLACK SN850X 1TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 9,500 ج.م El Badr Group | أول رصد |
2 محلات
|
| Samsung 990 PRO 1TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 12,999 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
1 محل
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| WD_BLACK SN850X 2TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 15,700 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
2 محلات
|
| Samsung 990 PRO 2TB NVMe SSDPCIe 4.0 x4 NVMe · M.2 2280 | 20,999 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
2 محلات
|
| Kingston A400 480GB SATA SSDSATA III 6Gb/s · 2.5-inch | 4,899 ج.م 2B | أول رصد |
1 محل
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
SATA: لمين لسه مناسب؟
الـ SATA SSD زي Kingston A400 أو Samsung 870 EVO أبطأ بأكتر من 10 مرات في السرعة المتتابعة من NVMe Gen4، لكنه أسرع بكتير جداً من الهارد الميكانيكي في فتح الويندوز والبرامج. يستاهل في الحالات دي بس:
- لابتوب أو جهاز قديم ما فيهوش slot M.2 NVMe (فيه SATA 2.5 بوصة بس، أو M.2 SATA).
- إنك عايز تحوّل جهاز مكتبي قديم بهارد ميكانيكي لجهاز سريع بأقل تكلفة.
- درايف تخزين تاني في جهاز خلّص الـ M.2 slots بتاعته.
لكن لو جهازك فيه slot M.2 NVMe متشتريش SATA. في مصر حالياً سعر A400 بسعة 480GB حوالي 70% من سعر درايف NVMe بسعة 1TB، يعني بتدفع أكتر لكل جيجا وسرعة أقل بكتير.
SSD للابتوب
- اعرف الـ slot الأول: طول الدرايف (أغلب اللابتوبات 2280، بعضها 2242 أو 2230)، وهل هو NVMe ولا SATA، وجيله. ابحث بموديل اللابتوب بالظبط في صفحة الدعم.
- اتأكد لو فيه slot تاني فاضي: لابتوبات جيمنج زي Lenovo LOQ و ASUS TUF و HP Victus غالباً فيها slotين، فتقدر تضيف بدل ما تبدّل.
- اختار single-sided ولو أمكن DRAM-less: المساحة جوه اللابتوب ضيقة، والدرايفات الـ HMB الحديثة بتسخن وبتستهلك كهربا أقل. NM790 و SN5000 اختيارات كويسة هنا.
- متحطش heatsink كبير: غالباً مش هيقفل الغطا. استخدم الـ thermal pad اللي جاي مع اللابتوب.
- نقل الويندوز: استخدم برنامج cloning من الشركة (Samsung Data Migration أو Acronis نسخة WD/SanDisk) مع enclosure USB، أو نزّل الويندوز من جديد وده أنضف.
SSD للـ PS5
حسب صفحة الدعم الرسمية من Sony، الـ PS5 محتاج:
- M.2 NVMe بـ PCIe Gen4 x4 (M.2 SATA مش مدعوم).
- سعة من 250GB لـ 8TB.
- سرعة قراءة 5,500 MB/s أو أعلى موصى بيها.
- أطوال 2230 أو 2242 أو 2260 أو 2280 أو 22110.
- تبريد إجباري (heatsink أو heat transfer sheet)، والسُمك الكلي مع الـ heatsink ميعديش 11.25mm: لحد 8mm فوق البوردة و 2.45mm تحتها، وعرض لحد 25mm.
الاختيارات المناسبة من المتاح في مصر: SN850X (فيه نسخة بـ heatsink مصممة لكده)، 990 PRO (فيه نسخة heatsink)، و NM790 (فيه نسخة heatsink). لو اشتريت النسخة العادية اشتري heatsink رفيع مخصوص للـ PS5. الـ SN5000 و NV3 والـ P3 Plus سرعتهم أقل من 5,500 MB/s الموصى بيها، فهيشتغلوا غالباً بس مش الأنسب. ولو عايز سعة كبيرة لكتالوج ألعاب، 2TB هي الأوفر لكل تيرا.
الحرارة في مصر: لازم heatsink؟
درايفات Gen4 السريعة ممكن توصل لحرارة بتخليها تعمل throttling تحت النقل الطويل، وفي صيف مصر بكيسة تهويتها ضعيفة ده بيحصل أسرع. أغلب المازربوردات المتوسطة دلوقتي فيها heatsink على أول M.2 slot، استخدمه وشيل البلاستيك من على الـ thermal pad. لو الـ slot التاني من غير heatsink، الأفضل تحط فيه درايف الألعاب أو درايف DRAM-less بيسخن أقل. ونضّف التراب من الكيسة كل كام شهر، ده بيفرق مع كل القطع مش الـ SSD بس.
أخطاء شائعة
- شراء درايف Gen5 لمازربورد مفيهاش slot Gen5: هيشتغل بسرعة Gen4 وانت دافع فرق Gen5.
- تركيب M.2 SATA في slot NVMe-only أو العكس: راجع مواصفات المازربورد أو اللابتوب.
- الحكم بسرعة القراءة بس: 7,000 MB/s مش هتفرق في الألعاب عن 5,000 MB/s تقريباً. بص على الـ TBW والضمان ونوع الـ NAND.
- ملء الدرايف لآخره: سيب 10 لـ 20% فاضي، الأداء والعمر بيتأثروا لما الدرايف يتملي.
- استخدام slot بيقفل منافذ SATA أو lanes: في بعض المازربوردات تركيب درايف في slot معين بيقفل منافذ SATA أو بيقلل lanes الكارت. الدليل بتاع المازربورد بيوضح ده، وتقدر تشوف شرحه في دليل المازربورد والباور.
- الشراء من غير فاتورة بالضمان: خصوصاً مع تغيير ماركات WD و Crucial، الفاتورة هي اللي هتحميك.
أسئلة شائعة
هل الـ SSD من غير DRAM وحش؟
لأ، مش في 2026. درايفات HMB الحديثة على Gen4 زي Lexar NM790 و WD Blue SN5000 ممتازة للألعاب والاستخدام اليومي. الـ DRAM بيفرق في الكتابة الطويلة والشغل الاحترافي والدرايف لما يكون شبه مليان، وفي الاستخدام كـ external.
أجيب 1TB ولا 2TB؟
لو جهاز جيمنج، 1TB بتتملي بسرعة لأن الألعاب الحديثة حجمها كبير. لو الميزانية تسمح، 2TB غالباً أوفر لكل تيرا (زي SN850X 2TB في المؤشر حالياً). لو لأ، ابدأ بـ 1TB وزوّد درايف تاني بعدين في slot فاضي.
هل Gen5 يستاهل للجيمنج؟
مش دلوقتي. الاختبارات اللي لخّصتها PCWorld بتوضح إن الفرق في تحميل الألعاب بين Gen4 الكويس و Gen5 حوالي ثانية أو أقل في أغلب الألعاب. حط الفرق في كارت الشاشة أو في سعة أكبر.
إيه أحسن SSD للـ PS5 في مصر؟
أي درايف Gen4 بقراءة 5,500 MB/s أو أكتر ومعاه heatsink في حدود سُمك 11.25mm. من المتاح: WD_BLACK SN850X و Samsung 990 PRO و Lexar NM790.
هل أشتري Crucial بعد ما Micron قفلت قسم المستهلكين؟
Micron قالت إنها هتكمّل الضمان للمنتجات الموجودة، فالدرايف نفسه مش هيبوظ لأن الشركة خرجت. لكن مع وجود بدائل بنفس السعر وتحمّل أعلى، الأفضل تختار SN5000 أو NM790 إلا لو لقيت Crucial بخصم واضح وضمان محل مكتوب.
مقالات مرتبطة
- أسعار الرامات في مصر وليه DDR5 غليت
- إزاي تختار باور سبلاي ومازربورد صح
- أفضل شاشة جيمنج في مصر 2026
- كل مقالات الهاردوير و قاموس المصطلحات
المصادر
- Sony PlayStation: متطلبات M.2 SSD للـ PS5
- PCWorld: ليه Gen5 مش ضروري للجيمنج
- The SSD Review: SanDisk تغيّر أسماء WD_BLACK و WD Blue لـ Optimus
- IgorsLab: نهاية أسماء WD في الـ SSD
- Tom’s Hardware: خروج Micron من سوق Crucial
- Blocks and Files: TLC و QLC في سلسلة SN5000
- TechRadar: مراجعة Lexar NM790
- Guru3D: مراجعة Samsung 990 PRO
- SSD Wiki: مواصفات Crucial P3 Plus
- Hardware Busters: أسعار NAND و DRAM في 2026
- مؤشر أسعار الهاردوير في مصر (connect4techs)


