كونكت للتقنية Connect4Techsكونكت للتقنية Connect4Techs
أدوات مجانية: حاسبة Subnet · امتحانات تجريبية · قاموس المصطلحات ←

ASUS PRIME B850M-K ضد Gigabyte B650M S2H

مقارنة المواصفات وأقل سعر في المحلات المصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026.

ASUS PRIME B850M-K

ASUS PRIME B850M-K

5,499 ج.مMaximum Hardware · 4 محل كل الأسعار والتفاصيل
Gigabyte B650M S2H

Gigabyte B650M S2H

5,250 ج.مMaximum Hardware · 4 محل كل الأسعار والتفاصيل

Gigabyte B650M S2H أرخص بحوالي 249 ج.م (5%) حسب أقل سعر النهارده.

أنهي فيهم تشتري؟

اللوحتان Micro-ATX بمنفذين DDR5 فقط، لكن ASUS PRIME B850M-K أفضل بوضوح في المواصفات مقابل فرق صغير، إذ أن Gigabyte B650M S2H أرخص اليوم بحوالي 5% فقط. الـ PRIME تعطيك شبكة 2.5GbE ومنفذي M.2 ومنفذ كارت PCIe 5.0، لذلك هي الاختيار الأذكى لأغلب التجميعات الجديدة. اختر S2H فقط إذا كانت الميزانية مضغوطة جدا.

الفروق المهمة

  • التخزين: PRIME B850M-K فيها منفذا M.2 (الأول PCIe 5.0 x4)، و B650M S2H فيها منفذ M.2 واحد PCIe 4.0.
  • الشبكة: Realtek 2.5GbE في ASUS مقابل 1GbE في Gigabyte.
  • منفذ الكارت: PCIe 5.0 x16 في PRIME مع Ryzen 7000 و 9000، مقابل PCIe 4.0 في S2H.
  • الواي فاي: لا يوجد في أي منهما، وستحتاج كارت أو USB Wi-Fi.
  • الشريحة: B850 هي الجيل الأحدث من شرائح AM5 وتشترط PCIe 5.0 لمنفذ M.2 الرئيسي، بينما B650 تترك ذلك اختياريا للشركة المصنعة.

اختار ASUS PRIME B850M-K لو

  • ستضيف SSD ثاني لاحقا.
  • تريد شبكة 2.5GbE ومنصة أحدث بفرق سعر بسيط.

اختار Gigabyte B650M S2H لو

  • الميزانية ضيقة جدا وتكفيك SSD واحدة.
  • معالجك Ryzen 5 وتجميعتك بسيطة.

المواصفات جنب بعض

ASUS PRIME B850M-KGigabyte B650M S2H
البراندASUSGigabyte
SocketAM5AM5
ChipsetAMD B850AMD B650
FormMicro-ATXMicro-ATX
MemoryDDR5, 2 DIMM, max 128GBDDR5 (2 DIMM)
M.22 (1x PCIe 5.0)1 (PCIe 4.0)
LAN2.5GbE1GbE
PCIe x16PCIe 5.0—
أقل سعر5,499 ج.م5,250 ج.م
عدد المحلات44

عن ASUS PRIME B850M-K

ASUS PRIME B850M-K لوحة أم Micro-ATX لمنصة AM5 بشريحة B850 الأحدث، بمنفذين DDR5.

حسب صفحة ASUS الرسمية اللوحة فيها منفذين DDR5 بسعة حتى 128GB، ومنفذين M.2: الأول PCIe 5.0 x4 مع معالجات Ryzen 7000 و9000، والتاني PCIe 4.0. منفذ الكارت الرئيسي PCIe 5.0 x16 مع نفس المعالجات، والشبكة Realtek 2.5GbE، ومن غير واي فاي. ده بيخليها من أرخص لوحات PCIe 5.0 الكاملة. منصة AM5 من AMD مدعومة بمعالجات Ryzen 7000 و8000 و9000، و AMD أعلنت دعمها لأجيال قادمة، وده بيخلي الترقية مستقبلاً بتغيير المعالج بس.

منفذين رام بس معناه إنك تبدأ بكيت 32GB علشان ما تحتاجش تغير الرامات بعدين. ومع معالجات Ryzen 8000G سرعات PCIe بتقل للجيل الرابع.

مناسب لمين؟

  • تجميعات ألعاب AM5 اقتصادية حديثة
  • اللي عايز PCIe 5.0 بأقل تكلفة
  • معالجات Ryzen 5 و Ryzen 7

المميزات

  • PCIe 5.0 للكارت والـ M.2
  • شبكة 2.5GbE
  • متوفرة عند أغلب المتاجر

العيوب

  • منفذين رام بس
  • بدون واي فاي
  • نظام طاقة بسيط لمعالجات Ryzen 9

عن Gigabyte B650M S2H

Gigabyte B650M S2H لوحة أم Micro-ATX اقتصادية لمنصة AM5 بشريحة B650، بمنفذين DDR5.

اللوحة دي من أرخص طرق الدخول لعالم AM5 بشريحة B650 الكاملة اللي بتسمح بعمل Overclock للرامات واستخدام PBO للمعالجات. نظام الطاقة 5+2+2 فيز مناسب لمعالجات Ryzen 5 و Ryzen 7 العادية، ومش الأنسب لمعالجات Ryzen 9 الثقيلة. فيها منفذ M.2 واحد PCIe 4.0 x4، وشبكة 1GbE، ومخارج DisplayPort و HDMI و D-Sub، وميزة Q-Flash Plus لتحديث البيوس من غير معالج أو رامات. منصة AM5 من AMD مدعومة بمعالجات Ryzen 7000 و8000 و9000، و AMD أعلنت دعمها لأجيال قادمة، وده بيخلي الترقية مستقبلاً بتغيير المعالج بس.

وجود منفذين رام بس معناه إن الترقية هتكون بتغيير الكيت مش بالإضافة، فالأفضل تبدأ بكيت 32GB من الأول. ولو محتاج أكتر من SSD واحد NVMe فكر في لوحة فيها منفذين M.2.

مناسب لمين؟

  • تجميعات ألعاب اقتصادية على AM5
  • معالجات زي Ryzen 5 7600 و 9600X
  • اللي ميزانيته موجهة لكارت الشاشة

المميزات

  • تكلفة منخفضة لشريحة B650
  • Q-Flash Plus لتحديث البيوس
  • متوفرة عند أغلب المتاجر

العيوب

  • منفذين رام بس
  • منفذ M.2 واحد
  • نظام طاقة بسيط لمعالجات Ryzen 9
كل أسعار المازربورد