Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSD ضد Kingston NV3 1TB NVMe SSD
مقارنة المواصفات وأقل سعر في المحلات المصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026.
Kingston NV3 1TB NVMe SSD أرخص بحوالي 300 ج.م (4%) حسب أقل سعر النهارده.
أنهي فيهم تشتري؟
Kingston NV3 أرخص اليوم بحوالي 4%، وسرعاته الرسمية وتحمل الكتابة فيه أعلى من Crucial P3 Plus. في المقابل Crucial يقدم ضمانا رسميا أطول. للاستخدام اليومي والألعاب، NV3 هو الأفضل قيمة، و P3 Plus منطقي لمن يهتم بمدة الضمان ويجد ضمان موزع حقيقي عليه. والاتنين مناسبين كهارد أساسي للنظام والألعاب.
الفروق المهمة
- السرعة الرسمية: 6,000 قراءة و 4,000 كتابة ميجابايت/ث في NV3، مقابل 5,000 و 3,600 في P3 Plus.
- التحمل: 320TBW في NV3 مقابل 220TBW في P3 Plus لسعة 1TB.
- نوع الذاكرة: P3 Plus يستخدم QLC، بينما Kingston تذكر أن مكونات NV3 قد تختلف من دفعة لأخرى.
- الضمان الرسمي: 5 سنوات لـ Crucial مقابل 3 سنوات لـ Kingston، والضمان الفعلي في مصر يحدده الموزع.
- المشترك: الاتنين PCIe 4.0 بدون DRAM بمقاس M.2 2280.
اختار Kingston NV3 لو
- تريد سرعة أعلى وتحمل أكبر بسعر أقل.
- تحتاج هارد منتشر ومتوفر في أغلب المحلات.
اختار Crucial P3 Plus لو
- تهتم بضمان رسمي أطول.
- استخدامك خفيف وتريد هارد من Micron.
المواصفات جنب بعض
| Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSD | Kingston NV3 1TB NVMe SSD | |
|---|---|---|
| البراند | Crucial | Kingston |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Form | M.2 2280 | M.2 2280 |
| Read | 5,000 MB/s | 6,000 MB/s |
| Write | 3,600 MB/s | 4,000 MB/s |
| TBW | 220 | 320 |
| NAND | QLC | — |
| أقل سعر | 7,300 ج.م | 7,000 ج.م |
| عدد المحلات | 1 | 2 |
عن Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSD
Crucial P3 Plus 1TB هارد NVMe اقتصادي من الجيل الرابع من Crucial (Micron)، بسرعة قراءة حتى 5,000 ميجابايت/ث وكتابة حتى 3,600 ميجابايت/ث، وتحمل كتابة 220 تيرابايت. بيستخدم ذاكرة QLC من Micron بدون DRAM، وده بيخليه مناسب للاستخدام اليومي والألعاب بسعر منخفض.
قبل الشراء: اتأكد إن جهازك فيه منفذ M.2 بيدعم NVMe، لأن بعض اللابتوبات القديمة منافذها SATA بس. على منفذ PCIe 3.0 الهارد هيشتغل لكن السرعة هتقف عند حدود الجيل التالت تقريبًا 3,500 ميجابايت/ث، وده لسه أسرع بكتير من SATA. مع حرارة الجو في مصر، تهوية الكيسة أو المشتت الحراري بتاع اللوحة الأم بيساعدوا الهارد يحافظ على سرعته في النقل الطويل. مساحة 1TB تكفي النظام وعدد متوسط من الألعاب، مع العلم إن بعض الألعاب الحديثة حجمها بيعدي 100 جيجا للعبة الواحدة. الضمان في مصر غالبًا بيكون ضمان الموزع المحلي أو المتجر نفسه مش الضمان العالمي للشركة، فاسأل عن مدته ونوعه واحتفظ بالفاتورة.
مناسب لمين؟
- المستخدم العادي والطالب.
- جهاز جيمنج اقتصادي.
- ترقية لابتوبات تدعم NVMe.
المميزات
- سعر مناسب مع سرعة Gen4 مقبولة.
- حرارة منخفضة.
- اسم Micron المصنعة للذاكرة.
- أداء كويس جدًا في الإقلاع وتحميل الألعاب.
العيوب
- ذاكرة QLC بتبطأ جدًا في الكتابة الطويلة بعد امتلاء الكاش.
- تحمل كتابة منخفض نسبيًا.
- ضمان 5 سنين لكن الاستخدام الكثيف مش مناسب له.
عن Kingston NV3 1TB NVMe SSD
Kingston NV3 1TB هارد NVMe اقتصادي من الجيل الرابع PCIe 4.0 x4، بسرعة قراءة حتى 6,000 ميجابايت/ث وكتابة حتى 4,000 ميجابايت/ث، وتحمل كتابة 320 تيرابايت. من أكثر الهاردات انتشارًا في مصر بسبب سعره المعقول وتوفره الدائم عند أغلب المتاجر.
قبل الشراء: اتأكد إن جهازك فيه منفذ M.2 بيدعم NVMe، لأن بعض اللابتوبات القديمة منافذها SATA بس. على منفذ PCIe 3.0 الهارد هيشتغل لكن السرعة هتقف عند حدود الجيل التالت تقريبًا 3,500 ميجابايت/ث، وده لسه أسرع بكتير من SATA. مع حرارة الجو في مصر، تهوية الكيسة أو المشتت الحراري بتاع اللوحة الأم بيساعدوا الهارد يحافظ على سرعته في النقل الطويل. مساحة 1TB تكفي النظام وعدد متوسط من الألعاب، مع العلم إن بعض الألعاب الحديثة حجمها بيعدي 100 جيجا للعبة الواحدة. الضمان في مصر غالبًا بيكون ضمان الموزع المحلي أو المتجر نفسه مش الضمان العالمي للشركة، فاسأل عن مدته ونوعه واحتفظ بالفاتورة.
مناسب لمين؟
- اللي بيجمع جهاز جيمنج أو مكتبي بميزانية محدودة.
- ترقية لابتوب أو جهاز قديم.
- هارد إضافي للألعاب جنب هارد النظام.
المميزات
- سرعة قراءة عالية بالنسبة لفئته السعرية.
- توفر واسع في المتاجر المصرية.
- حرارة معقولة وحجم 2280 القياسي.
- بيجي معاه برنامج Acronis لنقل النظام.
العيوب
- تحمل الكتابة أقل من الهاردات المتوسطة والعليا.
- مفيهوش DRAM، فالكتابة الطويلة بتبطأ.
- ضمانه 3 سنين بس مقارنة بـ 5 سنين عند منافسين.