Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSD ضد WD Blue SN5000 1TB NVMe SSD
مقارنة المواصفات وأقل سعر في المحلات المصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026.
WD Blue SN5000 1TB NVMe SSD أرخص بحوالي 200 ج.م (3%) حسب أقل سعر النهارده.
أنهي فيهم تشتري؟
WD Blue SN5000 أرخص اليوم بحوالي 3%، وهو الأفضل بين الاتنين في أغلب النواحي: كتابة أسرع وذاكرة TLC في سعة 1TB. أما Crucial P3 Plus فيستخدم ذاكرة QLC بتحمل كتابة أقل. بهذا الوضع، SN5000 هو الاختيار الواضح، و P3 Plus منطقي فقط لو وجدته بخصم كبير.
الفروق المهمة
- نوع الذاكرة: P3 Plus يستخدم QLC، و SN5000 بسعة 1TB يستخدم TLC، والـ TLC أكثر ثباتا في الكتابة الطويلة.
- السرعة الرسمية: 5,000 قراءة و 3,600 كتابة ميجابايت/ث في P3 Plus، مقابل 5,150 و 4,900 في SN5000.
- التحمل: 220TBW فقط في P3 Plus 1TB، وهو رقم منخفض نسبيا لكنه كاف للاستخدام المنزلي الخفيف.
- الضمان الرسمي: الاتنين بضمان 5 سنوات من الشركة، والضمان الفعلي في مصر يحدده الموزع.
- المشترك: الاتنين PCIe 4.0 بدون DRAM.
اختار WD Blue SN5000 لو
- تريد أداء أفضل وذاكرة TLC بسعر أقل اليوم.
- تنقل ملفات كبيرة أحيانا وتحتاج كتابة ثابتة.
اختار Crucial P3 Plus لو
- وجدته بخصم واضح عن SN5000.
- ستستخدمه كهارد ثاني للألعاب والتخزين الخفيف.
المواصفات جنب بعض
| Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSD | WD Blue SN5000 1TB NVMe SSD | |
|---|---|---|
| البراند | Crucial | Western Digital |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Form | M.2 2280 | M.2 2280 |
| Read | 5,000 MB/s | 5,150 MB/s |
| Write | 3,600 MB/s | 4,900 MB/s |
| TBW | 220 | 600 |
| NAND | QLC | — |
| أقل سعر | 7,300 ج.م | 7,100 ج.م |
| عدد المحلات | 1 | 1 |
عن Crucial P3 Plus 1TB NVMe SSD
Crucial P3 Plus 1TB هارد NVMe اقتصادي من الجيل الرابع من Crucial (Micron)، بسرعة قراءة حتى 5,000 ميجابايت/ث وكتابة حتى 3,600 ميجابايت/ث، وتحمل كتابة 220 تيرابايت. بيستخدم ذاكرة QLC من Micron بدون DRAM، وده بيخليه مناسب للاستخدام اليومي والألعاب بسعر منخفض.
قبل الشراء: اتأكد إن جهازك فيه منفذ M.2 بيدعم NVMe، لأن بعض اللابتوبات القديمة منافذها SATA بس. على منفذ PCIe 3.0 الهارد هيشتغل لكن السرعة هتقف عند حدود الجيل التالت تقريبًا 3,500 ميجابايت/ث، وده لسه أسرع بكتير من SATA. مع حرارة الجو في مصر، تهوية الكيسة أو المشتت الحراري بتاع اللوحة الأم بيساعدوا الهارد يحافظ على سرعته في النقل الطويل. مساحة 1TB تكفي النظام وعدد متوسط من الألعاب، مع العلم إن بعض الألعاب الحديثة حجمها بيعدي 100 جيجا للعبة الواحدة. الضمان في مصر غالبًا بيكون ضمان الموزع المحلي أو المتجر نفسه مش الضمان العالمي للشركة، فاسأل عن مدته ونوعه واحتفظ بالفاتورة.
مناسب لمين؟
- المستخدم العادي والطالب.
- جهاز جيمنج اقتصادي.
- ترقية لابتوبات تدعم NVMe.
المميزات
- سعر مناسب مع سرعة Gen4 مقبولة.
- حرارة منخفضة.
- اسم Micron المصنعة للذاكرة.
- أداء كويس جدًا في الإقلاع وتحميل الألعاب.
العيوب
- ذاكرة QLC بتبطأ جدًا في الكتابة الطويلة بعد امتلاء الكاش.
- تحمل كتابة منخفض نسبيًا.
- ضمان 5 سنين لكن الاستخدام الكثيف مش مناسب له.
عن WD Blue SN5000 1TB NVMe SSD
WD Blue SN5000 1TB هارد NVMe من الجيل الرابع بسعر متوسط، بسرعة قراءة حتى 5,150 ميجابايت/ث وكتابة حتى 4,900 ميجابايت/ث، وتحمل كتابة 600 تيرابايت. بيعتمد على nCache 4.0 وHMB، ومناسب جدًا كهارد أساسي لأغلب المستخدمين اللي مش محتاجين أعلى سرعة في السوق.
قبل الشراء: اتأكد إن جهازك فيه منفذ M.2 بيدعم NVMe، لأن بعض اللابتوبات القديمة منافذها SATA بس. على منفذ PCIe 3.0 الهارد هيشتغل لكن السرعة هتقف عند حدود الجيل التالت تقريبًا 3,500 ميجابايت/ث، وده لسه أسرع بكتير من SATA. مع حرارة الجو في مصر، تهوية الكيسة أو المشتت الحراري بتاع اللوحة الأم بيساعدوا الهارد يحافظ على سرعته في النقل الطويل. مساحة 1TB تكفي النظام وعدد متوسط من الألعاب، مع العلم إن بعض الألعاب الحديثة حجمها بيعدي 100 جيجا للعبة الواحدة. الضمان في مصر غالبًا بيكون ضمان الموزع المحلي أو المتجر نفسه مش الضمان العالمي للشركة، فاسأل عن مدته ونوعه واحتفظ بالفاتورة.
مناسب لمين؟
- المستخدم المنزلي والطالب والموظف.
- جيمرز بميزانية متوسطة.
- ترقية لابتوب أو جهاز قديم يدعم NVMe.
المميزات
- أداء ممتاز للاستخدام اليومي والألعاب.
- حرارة منخفضة مناسبة للابتوب.
- تحمل كتابة 600 TBW وضمان 5 سنين.
- برنامج WD Dashboard للمتابعة.
العيوب
- أبطأ من هاردات Gen4 العليا في النقل الطويل.
- مفيهوش DRAM مخصصة.
- فيه بدائل بنفس السعر تقريبًا بسرعات أعلى زي Lexar NM790.