Honor X7d 4G 8GB/256GB ضد realme C100 4G 6GB/128GB
مقارنة المواصفات وأقل سعر في المحلات المصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026.
realme C100 4G 6GB/128GB أرخص بحوالي 376 ج.م (3%) حسب أقل سعر النهارده.
أنهي فيهم تشتري؟
الخلاصة: realme C100 أرخص بحوالي 3% وبيديك بطارية 8000mAh وشحن أسرع. Honor X7d بيديك رام ومساحة أكبر وكاميرا 108MP. لو بتخزن كتير خد Honor، ولو البطارية أهم حاجة خد realme.
الفروق المهمة
- الرام والمساحة: Honor معاه 8GB و256GB، قصاد 6GB و128GB في realme.
- البطارية والشحن: realme فيه 8000mAh بشحن 45W، قصاد 6500mAh و35W في Honor.
- المعالج: Snapdragon 685 في Honor وHelio G92 Max في realme، أداء متقارب للاستخدام اليومي.
- الكاميرا: Honor برئيسية 108MP، وrealme برئيسية 50MP.
- الشاشة: الاتنين IPS LCD بتردد 120Hz، realme مقاس 6.8 بوصة وHonor 6.77 بوصة.
اختار Honor X7d لو
- محتاج مساحة 256GB ورام 8GB.
- بتصور كتير وعايز صور بتفاصيل أكتر.
اختار realme C100 لو
- عايز أطول بطارية ممكنة بأقل سعر.
- استخدامك أساسي ومش محتاج مساحة كبيرة.
نصيحة قبل الشراء: الاتنين 4G بس وشاشتهم LCD، ومناسبين للسوشيال والمكالمات والفيديو أكتر من الألعاب. لو بتخزن صور وفيديوهات كتير، فرق المساحة لصالح Honor هيفرق معاك أكتر من البطارية، لأن 128GB ممكن تخلص بسرعة. ولو بتسافر كتير أو بعيد عن الشاحن طول اليوم، realme هو الأنسب ليك.
المواصفات جنب بعض
| Honor X7d 4G 8GB/256GB | realme C100 4G 6GB/128GB | |
|---|---|---|
| البراند | Honor | realme |
| Chipset | Snapdragon 685 | MediaTek Helio G92 Max |
| Display | 6.77" TFT LCD 120Hz | 6.8" IPS LCD 120Hz |
| RAM/Storage | 8GB / 256GB | 6GB / 128GB |
| Main camera | 108MP | 50MP |
| Battery | 6500mAh | 8000mAh |
| Charging | 35W wired | 45W wired |
| 5G | No | No |
| أقل سعر | 14,175 ج.م | 13,799 ج.م |
| عدد المحلات | 6 | 5 |
عن Honor X7d 4G 8GB/256GB
Honor X7d (4G) بذاكرة 8GB رام و256GB تخزين، بمعالج Snapdragon 685 وشاشة LCD مقاس 6.77 بوصة بمعدل 120Hz، وبطارية 6500mAh بشحن 35W، وكاميرا 108MP، ومقاومة IP65.
الموبايل ده من أكتر موبايلات هونر الاقتصادية مبيعًا في مصر بفضل الرام والمساحة الكبيرة. منافسيه المباشرين هما Redmi 15 وrealme C85، والمفاضلة بتكون بين شاشة LCD هنا وبين ميزات زي مقاومة الماء الأعلى عند المنافسين.
مناسب لمين؟
- اللي عايز رام ومساحة كبيرة بميزانية اقتصادية.
- الاستخدام اليومي والسوشيال.
- اللي محتاج بطارية تكفي يوم ونص.
المميزات
- 8GB رام و256GB تخزين في فئة اقتصادية.
- بطارية كبيرة.
- مقاومة IP65 للرذاذ والتراب.
العيوب
- شاشة LCD مش AMOLED.
- معالج قديم نسبيًا ومفيش 5G.
في مصر: في نسخة 5G من X7d بمعالج مختلف، فاتأكد من النسخة. والأفضل النسخة المحلية بضمان في ظل قواعد يناير 2026 الخاصة بتسجيل الموبايلات المستوردة. وبشكل عام، الموديل ده مناسب لمن يريد أكبر رام ومساحة بأقل سعر، لكن لو الشاشة مهمة ليك فالأفضل تزود ميزانيتك شوية وتشوف Honor X8d بشاشة AMOLED. وكمان اتأكد إن النسخة 4G مش 5G لأن الاتنين بنفس الاسم تقريبًا.
عن realme C100 4G 6GB/128GB
realme C100 (4G) بذاكرة 6GB رام و128GB تخزين هو موبايل اقتصادي ببطارية ضخمة 8000mAh، بمعالج MediaTek Helio G92 Max وشاشة LCD مقاس 6.8 بوصة بمعدل 120Hz، وكاميرا 50MP، ومقاومة IP68/IP69K.
البطارية 8000mAh بتخلي الموبايل ده مناسب لرحلات السفر الطويلة ولمن ليس عنده وقت للشحن كل يوم. ميزة الشحن المتجاوز (bypass) بتسمح للموبايل يشتغل من الشاحن مباشرة أثناء الألعاب من غير ما يسخن البطارية، وده بيطول عمرها.
مناسب لمين؟
- اللي عايز أطول عمر بطارية ممكن بميزانية صغيرة.
- الاستخدام الأساسي والسفر.
- اللي محتاج موبايل يستحمل الظروف الصعبة.
المميزات
- بطارية 8000mAh مع دعم الشحن المتجاوز (bypass).
- مقاومة عالية للماء والتراب.
- شاشة كبيرة 120Hz.
العيوب
- تقيل (حوالي 219 جرام).
- معالج ضعيف للألعاب، والمصادر بتختلف في قدرة الشحن الفعلية.
في مصر: متاح بنسخة الشرق الأوسط وأحيانًا مع سماعات هدية. الأفضل النسخة المحلية بضمان، لأن من يناير 2026 الموبايلات المستوردة لازم تتسجل ويتدفع عليها رسوم. وفي نسخ قريبة بالاسم زي C100i وC100x بمواصفات أقل، فاتأكد من اسم الموديل بالظبط قبل الدفع، لأن الفرق في المعالج والكاميرا مش بسيط.