لو بتجمّع جهاز في مصر في أواخر 2026 فأكيد لاحظت إن الرامات بقت من أغلى قطع التجميعة، لدرجة إن كيت DDR5 بسعة 32GB بقى في نفس منطقة سعر بروسيسور كويس من الفئة المتوسطة. الصفحة دي بتشرح ليه حصل كده بمصادر موثّقة، وإزاي تختار بين DDR4 و DDR5، وإيه السرعة والـ CL المناسبين لبروسيسورك، وتحتاج 16 ولا 32 ولا 64GB، وإيه أفضل الكيتات المتاحة فعلاً في المحلات المصرية دلوقتي. الأسعار في الجداول بتتحدّث أسبوعياً من مؤشر أسعار الهاردوير في مصر.
الخلاصة السريعة
- أغلب اللي بيجمّعوا جهاز جيمنج جديد على AM5 أو Intel Core Ultra: كيت DDR5 بسعة 32GB (2x16GB) بسرعة 6000 MT/s و CL30 أو CL32. ده الـ sweet spot اللي بتوصي بيه AMD وبتأكده المراجعات.
- أفضل قيمة حالياً في السوق المصري: Lexar ARES RGB DDR5 32GB 6400 CL32، لأن سعره قريب جداً من كيتات 6000 CL36 مع latency أقل.
- ميزانية ضيقة جداً على AM5: كيت 32GB بـ CL36 أو CL38 (Corsair Vengeance أو T-Force Delta)، الفرق في الألعاب صغير ومش مستاهل تدفع فوق طاقتك.
- عندك جهاز LGA1700 بمازربورد DDR4 أو بتجمّع بأقل تكلفة ممكنة: Corsair Vengeance LPX DDR4 32GB 3200 CL16. سعره في مصر حوالي نص سعر كيت DDR5 بنفس السعة.
- مونتاج 4K، تشغيل VMs، أو موديلات AI محلية: G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000 CL36 بـ AMD EXPO.
- لابتوب فيه slot فاضي: Kingston FURY Impact DDR5 SO-DIMM 16GB 5600، بس اتأكد الأول إن رامات اللابتوب مش ملحومة على البوردة.
ليه أسعار الرامات غليت بالشكل ده في 2025 و 2026؟
الموضوع مش “جشع تجار” بس، ولا هو خاص بمصر. اللي حصل أزمة عالمية في المعروض من شرائح الـ DRAM، والسوق المصري بيستورد كل الرامات بالدولار فبيورث الزيادة العالمية ومعاها تكلفة الاستيراد والشحن وهامش الموزعين.
1. الذكاء الاصطناعي بياكل المصانع: HBM وسيرفرات الـ AI
التلات شركات اللي بتصنّع تقريباً كل شرائح DRAM في العالم هي Samsung و SK hynix و Micron. كروت الـ AI زي اللي بتستخدمها شركات الكلاود محتاجة نوع ذاكرة اسمه HBM (High Bandwidth Memory)، وهو بيستهلك مساحة wafer أكتر بكتير من الرامات العادية لنفس السعة، وهامش ربحه أعلى بكتير. النتيجة إن الشركات حوّلت جزء كبير من طاقتها الإنتاجية لـ HBM ولرامات السيرفرات، والطاقة اللي فاضلة للرامات اللي بنشتريها إحنا في الأجهزة المكتبية قلّت.
في ديسمبر 2025 قالت TrendForce إن طلب سيرفرات الـ AI بعد الربع التالت من 2025 جه أعلى من كل التوقعات، وإن شركات الكلاود الكبيرة بدأت تخزّن رامات DDR5 للسيرفرات وتحجز مشترياتها لسنة 2026 و 2027، وده عمل “نقص واسع” خلّى المصنّعين يرفعوا الأسعار بشكل كبير.
2. قفزة تاريخية في أوائل 2026
في فبراير 2026 رفعت TrendForce توقعاتها لعقود الربع الأول من 2026: أسعار الـ DRAM التقليدية متوقع تزيد 90 لـ 95% عن الربع اللي قبله، ورامات أجهزة الـ PC بالذات أكتر من 100%، وده وصفته بإنه رقم قياسي لزيادة ربع سنوية. وحسب تقرير Hardware Busters في يوليو 2026 المبني على بيانات TrendForce، الربع التاني شاف زيادات حوالي 60%، والربع التالت كان متوقع له زيادة أهدى بين 13 و 18%.
3. نهاية DDR4 وخروج Crucial من سوق المستهلك
في 2025 أعلنت الشركات الكبيرة خطط إيقاف إنتاج DDR4 (End of Life) لأن هامش ربحه أقل من DDR5 و HBM، ورد فعل السوق كان شراء مبكر وتخزين، فأسعار DDR4 قفزت هي كمان. TrendForce نقلت بعد كده في سبتمبر 2025 إن Samsung و SK hynix مدّوا إنتاج DDR4 لـ 2026 لأنه بقى مربح فجأة. وفي ديسمبر 2025 أعلنت Micron إنها خارجة من سوق Crucial للمستهلكين (رامات و SSD) عشان تركّز على العملاء الكبار وذاكرة الـ AI، مع استمرار شحن منتجات Crucial لحد فبراير 2026 واستمرار الضمان للمنتجات الموجودة. خروج اسم كبير زي ده معناه منافسة أقل في رفوف المحلات.
هل الأسعار هتنزل قريب؟
الصورة الأمينة: الزيادة بدأت تهدى، بس مش بسبب إن المعروض رجع. تقرير Hardware Busters (يوليو 2026) بيقول إن الفرملة جاية من إن المستهلكين مبقوش قادرين يدفعوا، وإن Samsung و SK hynix حذّروا إن النقص ممكن يستمر لـ 2027 وبعدها، وطلب السيرفرات متوقع يفضل قوي لحد 2027. يعني متبنيش قرارك على إن السعر “هيقع الشهر الجاي”. لو محتاج الجهاز دلوقتي اشتري السعة اللي محتاجها فعلاً (غالباً 32GB) وتابع المؤشر الأسبوعي لو عندك مرونة في التوقيت.
DDR4 ولا DDR5؟ المازربورد هي اللي بتقرر
أول حاجة لازم تفهمها: مفيش مازربورد بتشغّل النوعين. الشقّ (notch) في الرامة مختلف، فالقرار مربوط بالمنصة:
- AMD AM5 (Ryzen 7000 و 9000): DDR5 بس.
- Intel LGA1851 (Core Ultra 200S وموديلات Plus): DDR5 بس.
- Intel LGA1700 (الجيل 12 و 13 و 14): حسب المازربورد. مثلاً MSI PRO B760M-A DDR4 II بتشغّل DDR4، و ASUS PRIME B760M-A WIFI بتشغّل DDR5. لازم تختار قبل ما تشتري.
- AM4 والأجيال الأقدم: DDR4 بس.
في السوق المصري حالياً، كيت DDR4 بسعة 32GB سعره تقريباً نص سعر كيت DDR5 بنفس السعة حسب بيانات المؤشر. ده بيخلّي منصة LGA1700 بمازربورد DDR4 مع بروسيسور زي Core i5-12400F أو i5-14400F خيار منطقي جداً لميزانية ضيقة. لكن خلي بالك إنك كده بتشتري منصة وصلت لنهاية طريقها: مفيش بروسيسورات جديدة هتنزل على LGA1700، ولو قررت تنقل لـ AM5 بعدين هتغيّر المازربورد والرامات مع بعض.
أما لو بتبني جهاز جديد هتقعد عليه 4 أو 5 سنين، فـ DDR5 على AM5 هو الاختيار الأعقل رغم غلوه، لأن الرامات هتنتقل معاك لو غيّرت البروسيسور بعدين.
السرعة والـ CL: إزاي تقرأ الأرقام صح
على أي رامة هتلاقي رقمين أساسيين: السرعة (مثلاً 6000 MT/s) والـ CAS Latency أو CL (مثلاً CL30). السرعة الأعلى أحسن، والـ CL الأقل أحسن. بس الاتنين مرتبطين، فالطريقة الصح للمقارنة هي حساب الـ latency الفعلي بالنانو ثانية:
الـ latency بالنانو ثانية = CL × 2000 ÷ السرعة بالـ MT/s
| الكيت | السرعة | CL | Latency تقريبي |
|---|---|---|---|
| DDR4-3200 CL16 | 3200 MT/s | 16 | 10 ns |
| DDR5-6000 CL30 | 6000 MT/s | 30 | 10 ns |
| DDR5-6400 CL32 | 6400 MT/s | 32 | 10 ns |
| DDR5-6000 CL36 | 6000 MT/s | 36 | 12 ns |
| DDR5-6000 CL38 | 6000 MT/s | 38 | 12.7 ns |
| DDR5-5600 CL40 (SO-DIMM) | 5600 MT/s | 40 | 14.3 ns |
لاحظ إن DDR4-3200 CL16 و DDR5-6000 CL30 عندهم نفس الـ latency تقريباً، لكن DDR5 عنده bandwidth حوالي ضعف، وده اللي بيفرق في الألعاب الحديثة والمونتاج وفك الضغط.
السرعة المناسبة لكل بروسيسور
- Ryzen 7000 و 9000 (AM5): الـ sweet spot هو DDR5-6000، لأن عندها الـ memory controller بيشتغل بنسبة 1:1 مع سرعة الرامات. المراجعات (TechPowerUp و Hardware Unboxed) لقت إن 6000 بتوقيتات قليلة هي أفضل قيمة. ممكن 6400 تشتغل 1:1 على بعض البروسيسورات، بس مش مضمونة على كل قطعة. فوق كده الكنترولر بيرجع لنسبة 1:2 والمكسب بيتلاشى في الألعاب.
- Intel Core Ultra 200S (LGA1851): الدعم الرسمي DDR5-5600 للرامات العادية (UDIMM) و 6400 لرامات CUDIMM اللي فيها clock driver، وموديلات الـ Refresh زي 250K Plus و 270K Plus رفعت الدعم الرسمي لـ CUDIMM لحد 7200 حسب IgorsLab. عملياً كيت 6000 أو 6400 عادي بيشتغل كويس على مازربورد Z890 بالـ XMP.
- Intel الجيل 13 و 14: الدعم الرسمي لـ DDR5 هو 5600، وكيتات 6000 بتشتغل عادة بالـ XMP على B760 و Z790. على DDR4، خليك في 3200 CL16 أو 3600 CL18.
هل CL30 يستاهل الفرق عن CL36؟
في السوق المصري دلوقتي، الفرق بين T-Force Delta 6000 CL30 و T-Force Delta 6000 CL38 من نفس الشركة حوالي 10 لـ 12% من سعر الكيت. في الألعاب الفرق بين CL30 و CL36 على نفس السرعة عادة صغير (أرقام فردية كنسبة مئوية) وبيختلف حسب اللعبة والبروسيسور، وبيقل جداً مع بروسيسورات X3D اللي عندها كاش ضخم بيقلل الاعتماد على الرامات. القاعدة: لو الفرق في السعر صغير خد CL الأقل، لو هيخليك تنزل فئة في كارت الشاشة يبقى لأ.
16 ولا 32 ولا 64GB؟
- 16GB: كفاية لجهاز مكتبي، تصفح، أوفيس، ألعاب eSports زي Valorant و CS2. لكن ألعاب AAA الحديثة مع Discord ومتصفح مفتوح ممكن تعدّي الـ 16GB وتبدأ تستخدم الـ page file، وده بيظهر كـ stutter. لو مضطر لـ 16GB اشتري قطعة واحدة 16GB دلوقتي وزوّد قطعة تانية بعدين، بدل 2x8GB اللي هتضطر ترميها.
- 32GB: الاختيار الطبيعي لأي جهاز جيمنج أو شغل جديد في 2026. مساحة مريحة للألعاب والستريم والمونتاج الخفيف.
- 64GB: للمونتاج 4K في DaVinci Resolve أو Premiere، تشغيل كذا Virtual Machine (مفيد جداً لو بتذاكر CCNA أو الأمن السيبراني وبتعمل labs)، أو تشغيل موديلات AI محلياً. في مصر الكيت 64GB حالياً سعره حوالي 1.8 ضعف كيت 32GB، يعني الخصم على السعة الأكبر محدود.
قطعتين ولا أربعة؟
دايماً قطعتين في الـ slots اللي المازربورد بتحددها (غالباً A2 و B2). الأربع قطع على DDR5 بتحمّل الـ memory controller أكتر، وعلى AM5 غالباً هتضطر تنزل السرعة عن 6000 عشان الجهاز يستقر. لو محتاج 64GB اشتري 2x32GB مش 4x16GB. وكمان قطعة واحدة بس معناها single channel، وده بيقلل الأداء بشكل ملحوظ في الألعاب حتى مع DDR5، فلو اشتريت قطعة 16GB واحدة اعتبرها حل مؤقت.
EXPO و XMP: خطوة ناس كتير بتنساها
أي كيت 6000 MT/s هيشتغل افتراضياً على سرعة JEDEC الأساسية (4800 أو 5600 حسب البروسيسور) لحد ما تفعّل البروفايل من الـ BIOS:
- XMP: بروفايل Intel، وأغلب مازربوردات AMD بتقدر تقرأه.
- EXPO: بروفايل AMD لـ DDR5، ومذكور مثلاً على G.Skill Trident Z5 Neo في بيانات المؤشر.
بعد التفعيل على AM5 أول boot ممكن ياخد دقيقة أو أكتر والشاشة سودا، ده طبيعي اسمه memory training، متطفّيش الجهاز. لو الجهاز بقى بيعمل restart أو blue screen بعد التفعيل، حدّث الـ BIOS الأول، وبعدين جرّب سرعة أقل خطوة واحدة. لو عايز تفهم مصطلحات زي JEDEC و DIMM و dual channel ارجع لـ قاموس المصطلحات.
أفضل كيتات الرامات المتاحة في مصر دلوقتي
Lexar ARES RGB DDR5 32GB 6400 CL32: أفضل قيمة حالياً
سعره قريب جداً من كيتات 6000 CL36 لكن بسرعة أعلى و latency حوالي 10ns بدل 12ns. على AM5 تقدر تشغّله 6400 لو البروسيسور بيتحمّل 1:1، ولو لأ نزّله يدوياً لـ 6000 بتوقيتات أقل.
- مميزات: أقل latency في فئة سعره، RGB.
- عيوب: متوفر في عدد محلات أقل، وارتفاع RGB ممكن يتعارض مع مبرّدات هوائية كبيرة، فراجع ارتفاع الرامات (clearance) في مواصفات المبرّد.
TeamGroup T-Force Delta RGB DDR5 32GB 6000 CL30: الاختيار الآمن للأداء
ده الكيت “الكلاسيكي” لـ AM5: 6000 CL30. لو هتشتريه قارن بين المحلات كويس، لأن بيانات المؤشر سجّلت فرق في سعر نفس الكيت بين محلين أكتر من التلت.
- مميزات: التوقيتات المثالية لـ Ryzen، متاح في أكتر من محل.
- عيوب: أغلى من نسخة CL38 بفرق ملحوظ.
Corsair Vengeance DDR5 32GB 6000 CL36 و T-Force Delta 6000 CL38: للميزانية
لو الفلوس محسوبة بالجنيه، الكيتات دي هتديك نفس الـ bandwidth بـ latency أعلى شوية. الفرق في الألعاب مش هتحس بيه في أغلب الحالات، وخصوصاً لو البروسيسور X3D.
G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 64GB 6000 CL36: للشغل التقيل
بروفايل EXPO، و 2x32GB يعني لسه عندك slotين فاضيين نظرياً، وإن كان الأفضل متملاهمش. مناسب لمحطة مونتاج أو home lab.
Corsair Vengeance LPX DDR4 32GB 3200 CL16: ملك DDR4
ارتفاعه قليل (Low Profile) فبيركب مع أي مبرّد، و 3200 CL16 هي الـ sweet spot لـ DDR4 على LGA1700 وعلى AM4. متاح كمان كقطعة واحدة 16GB لو بتزوّد على جهاز قديم، بس حاول تجيب نفس الموديل والتوقيتات اللي عندك.
Kingston FURY Beast و ADATA XPG Lancer Blade و T-Force 16GB (قطعة واحدة)
مفيدين لو هتبدأ بقطعة وتكمّل بعدين، أو لو عايز توصل لـ 32GB على مرحلتين. في المؤشر، قطعتين 16GB منفصلين سعرهم قريب من كيت 2x16GB، بس الكيت مضمون إن القطعتين متجربين مع بعض. لو هتشتري منفصل، خد نفس الموديل بالظبط ومن نفس المحل لو أمكن.
مقارنة المواصفات
| الكيت | النوع | السعة | السرعة | CL | ملاحظة |
|---|---|---|---|---|---|
| Lexar ARES RGB | DDR5 | 2x16GB | 6400 | 32 | أفضل قيمة |
| T-Force Delta RGB | DDR5 | 2x16GB | 6000 | 30 | مثالي لـ AM5 |
| Corsair Vengeance | DDR5 | 2x16GB | 6000 | 36 | اقتصادي |
| T-Force Delta RGB | DDR5 | 2x16GB | 6000 | 38 | الأرخص في 32GB |
| G.Skill Trident Z5 Neo RGB | DDR5 | 2x32GB | 6000 | 36 | AMD EXPO |
| Corsair Vengeance LPX | DDR4 | 2x16GB | 3200 | 16 | Low profile |
| Kingston FURY Impact | DDR5 SO-DIMM | 1x16GB | 5600 | 40 | للابتوب |
أسعار الرامات في مصر النهارده
أرخص سعر حالي لكيت Lexar 6400 CL32 هو 26,500 ج.م (El Badr Group، 15 أكتوبر 2026)، ولكيت DDR4 بسعة 32GB هو 13,000 ج.م (Sigma Computer، 15 أكتوبر 2026).
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32DDR5 UDIMM · 32GB (2x16GB) | 26,500 ج.م El Badr Group | أول رصد |
1 محل
|
| TeamGroup T-Force Delta RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30DDR5 UDIMM · 32GB (2x16GB) | 28,000 ج.م Maximum Hardware | أول رصد |
2 محلات
|
| Corsair Vengeance DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36DDR5 UDIMM · 32GB (2x16GB) | 26,000 ج.م Maximum Hardware | أول رصد |
1 محل
|
| TeamGroup T-Force Delta RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL38DDR5 UDIMM · 32GB (2x16GB) | 25,000 ج.م El Badr Group | أول رصد |
2 محلات
|
| G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 64GB (2x32GB) 6000MHz CL36DDR5 UDIMM · 64GB (2x32GB) | 47,000 ج.م Maximum Hardware | أول رصد |
2 محلات
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
| المنتج | أقل سعر | التغيير | المحلات |
|---|---|---|---|
| Kingston FURY Beast DDR5 16GB (1x16GB) 6000MHz CL36DDR5 UDIMM · 16GB (1x16GB) | 12,499 ج.م El Badr Group | أول رصد |
1 محل
|
| TeamGroup T-Force Delta RGB DDR5 16GB (1x16GB) 6000MHz CL38DDR5 UDIMM · 16GB (1x16GB) | 11,999 ج.م El Badr Group | أول رصد |
2 محلات
|
| ADATA XPG Lancer Blade RGB DDR5 16GB (1x16GB) 6000MHz CL30DDR5 UDIMM · 16GB (1x16GB) | 14,500 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
1 محل
|
| Corsair Vengeance LPX DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16DDR4 UDIMM · 32GB (2x16GB) | 13,000 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
2 محلات
|
| Corsair Vengeance LPX DDR4 16GB (1x16GB) 3200MHz CL16DDR4 UDIMM · 16GB (1x16GB) | 6,350 ج.م Sigma Computer | أول رصد |
3 محلات
|
| Kingston FURY Impact DDR5 16GB 5600MHz CL40 SO-DIMM (laptop)DDR5 SO-DIMM · 16GB (1x16GB) | 9,500 ج.م El Badr Group | أول رصد |
1 محل
|
الأسعار بالجنيه المصري من محلات مصرية، آخر تحديث 15 أكتوبر 2026. السعر بيتغير بسرعة، فراجع المحل قبل الشراء. مؤشر الأسعار الكامل ←
رامات اللابتوب: اتأكد قبل ما تشتري
كتير من اللابتوبات الحديثة، خصوصاً الخفيفة، رامتها LPDDR5 ملحومة على البوردة ومش بتتغير، زي بعض موديلات Vivobook S و MacBook Air. لابتوبات الجيمنج زي Lenovo LOQ و ASUS TUF غالباً فيها slotين SO-DIMM. قبل ما تشتري Kingston FURY Impact أو غيرها:
- اعرف الموديل بالظبط وادخل صفحة الدعم بتاعته أو استخدم أداة زي CPU-Z (تبويب SPD) عشان تعرف عدد الـ slots والسرعة.
- لو اللابتوب جاي بقطعة 8GB واحدة، زوّد قطعة بنفس السعة والسرعة عشان يشتغل dual channel. الفرق في الألعاب على الكارت المدمج بالذات كبير.
- السرعة هتنزل لأبطأ قطعة، فلو عندك 4800 وحطيت 5600 هتشتغلوا الاتنين 4800، وده عادي.
أخطاء شائعة في شراء الرامات في مصر
- شراء DDR5 لمازربورد DDR4 أو العكس: أكتر غلطة بنشوفها في الجروبات. راجع مواصفات المازربورد الأول.
- تجميع 4x8GB أو خلط موديلات مختلفة: بيعمل مشاكل استقرار وبيقفل عليك الترقية.
- نسيان تفعيل EXPO/XMP: ومن ثم إنك دفعت في 6000 وبتشتغل 4800.
- الحكم بالـ MHz بس: 6400 CL40 مش بالضرورة أحسن من 6000 CL30. احسب الـ latency.
- الشراء المستعمل من غير اختبار: لو اشتريت رامات مستعملة اختبرها بـ MemTest86 أو TestMem5 قبل ما تدفع أو خلال فترة الاسترجاع.
- تجاهل الضمان: كتير من الشركات (Corsair و Kingston FURY و G.Skill) بتدي ضمان طويل على الرامات عالمياً، بس الضمان الفعلي اللي هتعرف تستخدمه في مصر هو ضمان المحل أو الوكيل. اسأل عن مدته ومين المسؤول عنه واكتبه في الفاتورة.
أسئلة شائعة
هل أسعار الرامات هتنزل في 2027؟
محدش يقدر يجزم. تقارير السوق (TrendForce عبر Hardware Busters) بتقول إن الزيادة بدأت تهدى في النص التاني من 2026 بسبب ضعف الطلب، لكن المعروض لسه محدود لأن المصانع مركّزة على HBM ورامات السيرفرات، والشركات الكبيرة حذّرت إن النقص ممكن يمتد لـ 2027. لو محتاج الجهاز اشتري احتياجك دلوقتي ومتراهنش على نزول كبير.
هل DDR5 أسرع فعلاً من DDR4 في الألعاب؟
على نفس البروسيسور اللي بيدعم الاتنين (زي Intel الجيل 12 لـ 14) DDR5 بيدي أداء أعلى في الألعاب اللي بتعتمد على الـ CPU، والفرق بيختلف كتير من لعبة للتانية. لكن في مصر DDR4 حالياً أرخص بفرق كبير، فلو ميزانيتك محدودة ومنصتك LGA1700، الأفضل تحط الفرق في كارت الشاشة.
16GB كفاية للألعاب في 2026؟
لألعاب eSports والألعاب الأقدم كفاية. للألعاب AAA الحديثة 32GB بقت الحد المريح، خصوصاً لو بتفتح متصفح و Discord جنب اللعبة. لو الميزانية مش هتسمح، ابدأ بقطعة 16GB وزوّد التانية بعدين.
ينفع أخلط رامتين من شركتين مختلفتين؟
ممكن تشتغل، بس مفيش ضمان. الأسلم إن القطعتين يكونوا نفس الموديل ونفس السرعة والتوقيتات. لو اضطريت تخلط، اتوقع إن الجهاز يشتغل على سرعة وتوقيتات أبطأ قطعة، أو تحتاج تظبط يدوياً.
إيه أفضل سرعة رامات لـ Ryzen 7 9800X3D؟
DDR5-6000 بـ CL30 هي الاختيار المثالي على AM5، و CL36 فرقها صغير مع بروسيسورات X3D بسبب الكاش الكبير. اتأكد إنك فعّلت EXPO من الـ BIOS، ولو عايز تعرف تختار المازربورد المناسبة شوف دليل اختيار المازربورد والباور.
مقالات مرتبطة
- أفضل هارد SSD NVMe في مصر 2026 (أسعار الـ NAND اتأثرت بنفس الأزمة)
- إزاي تختار باور سبلاي ومازربورد صح
- أفضل كارت شاشة في مصر 2026
- كل مقالات الهاردوير و أدوات connect4techs
المصادر
- TrendForce: نقص DRAM وطلب سيرفرات الـ AI (ديسمبر 2025)
- TrendForce: توقعات أسعار الربع الأول 2026 (فبراير 2026)
- Hardware Busters: أسعار الذاكرة في الربع التالت 2026
- TrendForce: خطط إيقاف DDR4 وارتفاع أسعاره (2025)
- TrendForce: تأجيل إيقاف DDR4 لـ 2026
- Tom’s Hardware: خروج Micron من سوق Crucial للمستهلكين
- StorageReview: إعلان Micron الرسمي
- The FPS Review: الـ sweet spot لرامات Ryzen 9000
- IgorsLab: دعم الرامات في Arrow Lake Refresh
- مؤشر أسعار الهاردوير في مصر (connect4techs)

